Дома Тагови ролат

Таг: ролат

Ролат со обланда: одличен колач, брзо е готов, вкусен, а кога...

Потребни состојки: 1 путер/маргарин 2 јајца 250 г шеќер 100 г чоколадо за готвење 250 г бисквити 50 г суво грозје 100 г ореви Сум и лимонова кора по желба 2 кори обланда Постапка: Прво...

Вкусен ролат со кокос и чоколадо

Потребни состојки за темен дел: 500 г мелени бисквити 250 г шеќер во прав 100 г рендано чоколадо за готвење 50 мл рум (може и повеќе, по желба) 200...

Убав ролат со банани – комбинација која мора да ја пробате!

Потребни состојки: 5 јајца 1 чаша (од 200 мл) шеќер 1 ванилин шеќер 3 лажици брашно 3 лажици чоколадо во прав ½ прашок за печиво 1 лажица вода 1 лажица масло За крем: 3...

Плазма ролат со суво овошје, за 10 минути е готов

Потребни состојки: 600 г мелена Plazma 250 г омекнат путер 200 г шеќер во прав 200 мл сок од портокал 150 г брусница или суво грозје или мешано 200 г...

Непечен ролат од бисквити и кокос – готов додека да трепнеш!

Оригиналниот ролат се приготвува од плазма кекси, но може да се употребат и други бисквити како што се petit beurre, но вистинскиот вкус се...

ОРЕОВ РОЛАТ: баба ми има преку 80 години и редно време...

Главната одлика на стилот на баба ми е тоа што со помалку квасец успева да постигне повоздушеста и помека ореовница. Баба ми има преку...

Фина ШТРУДЛА со ореви и чоколадо – мојата добитна комбинација

Потребни состојки: 500 г брашно тип 400 (+-) 120 г путер/маргарин или маст 1 коцка квасец 1 лажичка шеќер 250 мл млеко 60 г шеќер ФИЛ од ореви и чоколадо: 250 г...

МАЧКИНИ ОЧИ: извонреден ролат

Потребни состојки: 7 јајца 100 г + 7 лажици шеќер (кристал) 15 лажици брашно (тип 550) 7 лажици + 100 г мелени ореви 500 мл млеко ½ прашок за печиво 250...

Чоколаден ролат – прекрасно!

Едноставен и одличен рецепт! Потребни состојки:  50 г шеќер во прав 100 г маргарин/путер (на собна температура) 1 кора обланда (не цело пакување) 20 г темно чоколадо со мин.70%...

Од истото тесто замесувате и крофни и ролат – нешто многу...

Фото и рецепт: Стојка Ангелковска Потребни состојки: 700 г брашно 400 мл млеко 50 мл масло 40 г квасец (една коцка) 2 јајца 1 лажица шеќер ½ лажичка сол Масло за пржење или...