Нов десерт за 5 минути! Ова е божествен вкус! Се топи во уста! Како да подготвите вкусен кремаст десерт за 5 минути? Овој брз и лесен рецепт може да го направи секој дома, дури и ако немате вештини за готвење!

Сигурни сме дека целото ваше семејство и сите ваши пријатели ќе бидат воодушевени кога ќе го пробаат овој кремаст десерт! Неговиот вкус е едноставно божествен и леснотијата на подготовка ќе ве изненади!

Затоа, запишете си го рецептот и погледнете ја постапката за негово приготвување…Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

4 големи јајца
1 лажица шеќер
1 прстофат сол
180 г брашно
400 мл млеко
30 г путер (растопен)

ПОСТАПКА: Изматете ги јајцата со жица маталка, додајте прстофат сол и шеќер, па додајте го брашното, млекото и растопениот путер.

Млекото додавајте го постепено за полесно да ја соедините смесата, а растопениот путер додајте го последен. Изматете течна, хомогена, мазна смеса без грутчиња.

Покријте го тестото и оставете го да отстои 10 минути.

Излејте го во плех обложен со хартија и ставете да се пече во загреана рерна на 190°C 25-30 минути.

Кората оставете да се олади, а потоа пригответе фил по желба или според нашиот предлог:

ЗА ФИЛ:

400 г крем сирење
2 или 4 лажици шеќер во прав (во зависност од вкусот)
200 мл крем/слатка павлака (33-36%)
100 г боровинки или друго бобесто овошје

Изматете го крем сирењето со шеќерот во прав, па додајте ја течната павлака и уште кратко изматете за да се соедини.

Печената кора превртете ја и отстранете ја хартијата. Нанесете го филот преку целата површина, распоредете ги боровинките, па свиткајте во ролат.

Одозгора наросете шеќер во прав и послужете. На здравје сладење! Видеопрезентацијата погледнете ја ОВДЕ.