Дома Тагови торта со бисквити

Таг: торта со бисквити

Едноставна бисквитна торта која се топи во уста, а ја правеа...

Ова е една од оние торти кои нашите мајки ги правеа за децата родени во 80-тите. Често се приготвуваа некогаш со маргарин или путер,...

Јафа торта без печење, содржи разни бисквити и шлаг со глазура

Многу вкусна, брза и едноставна за приготвување. Потребни состојки: 500 мл слатка павлака 250 г јафа бисквити или ресани 200 г кекси по ваш избор 100 г петит бисквити малку...

Најбрзата торта со јафа бисквити – може и вашето дете да...

Ова е навистина најбрзата торта која буквално е готова за 15 минути. Се користи калап од 24 см, но ја спо грешка ја направив...

Колач од само 4 состојки а без печење: совршена комбинација, готова...

За овој колач дознав многу одамна од една пријателка, таа го нарече „мрзлива торта“ и тоа со право, бидејќи се приготвува за само 10-15...

Одлична торта на која нема да можете да и одолеете и...

Се користи тркалезен калап 32 см Потребни состојки: 6 белки 4 лажици брашно 6 лажици шеќер Ќе ви биде потребно уште: 100 г нутела, лешници и бисквити За фил: 1 литар...

Непечена ТАРАБА ТОРТА со едноставно приготвување и одличен вкус

Децата многу ја сакаат, па малку го променив оригиналниот рецепт зошто на овој начин малку подобро се приготвува. Потребни состојки: 10 јајца 250 г чоколадо за готвење 250...

За овој брз колач не ви е потребна умешност, туку само...

Најдобрата торта што сум ја пробала! Веднаш ја направив и сите што ја пробаа беа воодушевени од оваа торта без печење. Потребни состојки: 24 бисквити (петит-бер), 4...

Меден чоколаден десерт готов за 15 минути

Потребни состојки: 1 литар млеко 200 г густин 1,5 шолја околу 300 г шеќер 5 лажици квалитетно какао во прав 50 г путер 3 лажици мед 1 ванилин шеќер (бурбон) Околу 30...

Многу брз посен колач за 10 минути, целиот е кремаст, ниту...

Се’ заедно се меша, се става во калап, па се остава во замрзнувач два часа, потоа се нанесува глазура. Многу лесно и едноставно, а...

Превкусен колач кој е готов за 15 минути – не знам...

Потребни состојки: 1 литар млеко 150 г гриз 250 г путер / маргарин 1-2 лажици какао 200 г шеќер 1 ванилин шеќер ½ лимон – сок и рендана кора Бисквити по потреба Постапка: Сварете...