Дома Тагови шербет

Таг: шербет

ТАТЛИИ – Стар турски рецепт за шербетен колач со ореви

Потребни состојки: 1 кг брашно 250 мл газирана вода 500 мл масло 3 лажици шеќер 1 прашок за печиво За шербет: 500 г шеќер 700 мл вода 1 лимон – сок 1 ванилин шеќер 250...

РАВАНИЈА: за сите љубители на шербетни колачи

Многу вкусна и сочна! Потребни состојки: За тесто: 10 јајца 10 лажици шеќер 10 лажици брашно 10 лажици гриз 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер За шербет: 800 мл вода 800 мл шеќер 1 ванилин...

БАКЛАВА СО КОКОС

Фото и рецепт: Недељка Симиќ-Чечавац Потребни состојки: 500 г тенки кори за баклава За фил: 3 јајца 200 г шеќер 200 мл масло 270 мл јогурт 200 г кокос 1 прашок за печиво За...

Сочен и вкусен колач, а рецептот е многу едноставен, се прави...

Сочен и вкусен колач кој се приготвува многу брзо, рецептот и постапката се многу едноставни, а добивате колач за сите вкусови и сите пригоди. Потребни...

ШЕЌЕР ПАРЕ од стариот тефтер

Фото и рецепт: Nada Lauco Потребни состојки: 3 филџани шеќер 1 квасец 3 јајца 2 филџани масло 250 г гриз 500 г брашно +- За шербет: 1500 г шеќер 1300 мл вода 1 лимон –...

Домашни тулумби од рерна, без голема мака а превкусни

Фото и рецепт: Наташа Миленковска Потребни состојки: 100 мл масло 400 мл вода 300 г брашно 1 прашок за печиво 5 јајца За шербет: 800 г шеќер 900 мл вода Постапка: Маслото и водата се...

Брз КОЛАЧ со ГРИЗ: вкусен и едноставен

Многу вкусно и сочно, сигурна сум дека ќе ви се допадне. За сите љубители на гризот и шербетот, ова е комбинација од кори за...

Супер сочен колач-баклава од грчката кујна

Потребни состојки: 600 г кори за пита За фил: 5 јајца 250 г шеќер 1 шолја масло 1 шолја кисело млеко 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер 350 г мелени ореви За шербет: 4...

Колач со вкус на баклава, толку едноставен а се топи во...

Едноставна и брза подготовка, феноменален вкус! Потребни состојки: 10 јајца 300 г ореви - 10 лажици одат во кората, остатокот за наросување одозгора 1/2 прашок за печиво 2 супени...

ТУЛУМБИ ОД РЕРНА: ги правев неколкупати и секогаш излегуваат супер!

Потребни состојки: 100 мл масло 400 мл вода Прстофат сол 300 г брашно ½ прашок за печиво 4 јајца За шербет: 1 кг шеќер 1 литар вода 1/2 лимон (по вкус) Постапка: Ставете на оган водата...