Дома Тагови шербет

Таг: шербет

ТУЛУМБИ ОД РЕРНА: ги правев неколкупати и секогаш излегуваат супер!

Потребни состојки: 100 мл масло 400 мл вода Прстофат сол 300 г брашно ½ прашок за печиво 4 јајца За шербет: 1 кг шеќер 1 литар вода 1/2 лимон (по вкус) Постапка: Ставете на оган водата...

Грчка баклава без кори: превкусен, сочен колач

Нема да ве остави рамнодушни! Потребни состојки: 3 јајца, 150 г шеќер, 12 лажици млеко, 12 лажици масло, 12 лажици пченичен гриз, 12 лажици брашно, 1 прашок за печиво и 200 г мелени...

Сукана баклава: детално објаснет рецепт

Фото и рецепт: Дијана Талевска За тесто: -1 јајце, 6 жолчки,1 шолја млако млеко, 1 шолја масло, 2 супени лажици лимонов сок, 1 прашок за печиво,...

Мармалад од јаболка

Фото и рецепт: Емилија Илијовска Едно јаболко дневно го јакне имунитетот, а покрај свежото јаболко, одлично оди и мармалад од истото со топло чајче во...

УБАВИ ЕЖИЊА СО ШЕРБЕТ

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 4 јајца 4 мали шолјички млеко 4 мали шолјички масло 4 мали шолјички гриз 1 свеж квасец 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер 2 лажици...

Слатко од киви – секој плод добива посебна боја

Фото и рецепт: Тања Докузова Потребни состојки: 1 кг киви (помали) 1 кг шеќер 500 мл вода 1 ванилин шеќер 1 лимон Постапка: Еден килограм киви се лупат и се ставаат во...

Косовски татлии: стар рецепт наследен од мајка ми

Потребни состојки: 250 г путер/маргарин 2 јајца 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 450 г брашно За шербет: 750 г шеќер 800 мл вода ½ лимон – сок и ½ исечкан на...

Најубавото ШЕЌЕРПАРЕ што некогаш сте го пробале

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 2 јајца ½ чаша од 250 мл шеќер 125 г путер/маргарин ½ чаша гриз 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер 2 чаши брашно Постапка: Шеќерот и...

Баклава со домашни кори – кој пробал – не може да...

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 1 кг брашно 5 јајца (2 цели + 3 жолчки) 150 мл млеко 150 мл масло Се домесува со кисела вода. Се меси...

Слатко од грозје – превкусно (кило на кило)

Нема кој не ужива во него. Потребни состојки: 1 кг бело грозје без семки 1 кг шеќер 1 поголем лимон 1 стапче ванила Постапка: Сварете го сирпот од шеќер кој треба...