Дома Тагови Посен колач

Таг: Посен колач

Посна торта со гриз, пченкарно брашно и ореви – се топи...

Фотографија и рецепт на Марина Трајковска. Потребни состојки: 5 шолји газирана вода, 5 шолји пченкарно брашно, 3 шолји масло, 3 шолји гриз, 1 лажичка цимет, 1 кесичка суво грозје, 100 г...

Посен а сочен колач со гриз и ореви, додека се пече...

Посен колач, одличен за слави, но и за секојневен десерт: Македонскиот колач е толку добар што додека го печете целата куќа ви мириса прекрасно,...

Фантастен брз посен колач со малини

Потребни состојки: Мерка е чаша од 200 мл 2 шолји меко брашно 2 шолји гриз 2 шолји шеќер 2 ванилин шеќер (20 г) 1 прашок за печиво (10 г) 1 чаша...

Посен чоколаден колач за пост на вода, а вие можете и...

Добар рецепт за едноставен и брз колач на вода. Може да се прави и секојдневно бидејќи многу е вкусен и сочен, не се забележува...

Најубавиот прелиен посен сочен колач (со јаболка и ореви) – не...

Сигурна сум дека не сте јаделе подобар колач! Потребни состојки: 450-500 г брашно 500 г рендани јаболка 100 г мелени ореви 1 ванилин шеќер 1 лажиче прашок за печиво 1 лажиче...

МЕДЕНО СРЦЕ: брз посен колач со мерки на чаша, мешате, печете...

Фото и рецепт: Ивана Антиќ Мерката е чаша од јогурт (180-200 мл) Потребни состојки: 4 чаши брашно 2 чаши шеќер 1 чаша масло 1 прашок за печиво 1 кесичка цимет (или...

Посен колач со ореви и џем, осмислен од монахињи за пост...

Овој колач го имаат осмислено монахињите за постите на вода, меѓтуа толку е вкусен и сочен, што можете да си го приготвувате било кој...

Посен колач со вишни без масло (посно на вода)

Ова е еден многу вкусен посен колач на вода, збогатен со вишни. Потребни состојки: 12 лажици шеќер 400 мл вода 20 лажици брашно 1 прашок за печиво 4 лажици џем...

ПОСЕН КОЛАЧ БЕЗ КАПКА МАСЛО, погоден за пост на вода, сочен,...

Колачот иако нема масло, многу е вкусен и сочен, мек и миризлив. Ќе го правите и кога не постите. Потребни состојки: 3 банани 2 јаболка 4-5 лажици суво...

СВЕТОГОРСКИ КОЛАЧ со божествен вкус

Рецепт според светогорските монаси Потребни состојки: 6 лажици џем од кајсии 10 лажици шеќер 1 кесичка цимет во прав 1 лимон – рендана кора 1 портокал – цеден сок 1 лажица...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"