Дома Тагови млеко

Таг: млеко

Торта “Бела Магија” – рецепт

Потребни состојки: За пандишпан: • 15 лажици брашно за колачи од Жито Лукс • 5 јајца • 15 лажици шеќер • 15 лажици масло • 15 лажици млеко • 1 кесичка...

Рецепт за крофни кои не ја впиваат маснотијата

Потребни состојки: – 1 кг брашно – 2 цели јајца – 2 жолчки – 1/2 шолјичка шеќер – 1 чајна лажичка сол (полна до ивиците) – 2 ванилин шеќер – ½...

Готова е за половина час – се прави со готови кори,...

Потребни состојки: 500 гр кори за пита 300 гр сирење 2 јајца Масло, сол За премачкување: Пакетче квасец Малку шеќер Сол 3 јајца 4 шолји млеко 2 шолји масло 22 лажици меко брашно Подготовка: За премачкување на корите: Во...

Чоколаден колач – превкусен, а се прави од најевтини состојки!

Овој колач се приготвува за многу кратко време и постојат повеќе варијанти. Уште е познат и под името: БРЗ КОЛАЧ ОД ГРИЗ и се’ помалку. Кога...

Ова семе може да го контролира дијабетесот и 100% да ја...

Станува збор за Канарското семе од билката Phalaris canariensis или уште познато како семе за птици. Ова семе обично го користат луѓето за да ги...

Хељдопита која нема да ве остави рамнодушни

Потребни состојки за тесто: 4 јајца 200 мл млеко 200 мл газирана вода 100 мл масло 60 г хељдино брашно 1 лажичка сол Пченично брашно (T-400) Фил: 400 г ситно сирење 200 г кајмак Постапка: 1.Рецептот...

Ќе ви завидуваат на трпезата: Плетенка – млечен леб

Потребни состојки: 500 г брашно 250 мл млеко 1 јајце 100 г путер/маргарин 1 жолчка 1 лажица шеќер 1 коцка квасец 1 лажичка сол Постапка: 1.Разматете го квасецот со лажичка шеќер и малку млако...

Брзи крофни толку добри што морав 2 пати денес да ги...

Крофните се одлични! Потребни состојки: 2 јајца, 5 лажици шеќер, 250 мл млеко, 1 прашок за печиво, 600 г брашно, 6 големи лажици јогурт, масло за пржење, кристал шеќер за валкање Постапка: 1.Изматете...

Мека погача со кисело млеко

Ова е одлична погача за вечера која ќе биде на вашата маса за 30 минути. Мека, сочна и вкусна. Потребни состојки: 300 г бело брашно 3 јајца 200...

Чоколаден колач со слатка павлака – се топи во уста!

Кремасто и чоко-чоколадно задоволство. Брзо се приготвува, единствено што е поубаво доколку го оставите до утредента да отстои. Така да... ќе мора да се...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"