Дома Тагови масло

Таг: масло

Прекрасен прелив од лук

Одлично одговара со сите видови месо, а може да се користи и како дресинг за салата Потребни состојки: 4 чешниња лук 1 лажица зелен бибер Сол, мелен црн...

Банана коцки: Едноставен десерт во кој сите ќе уживаат

Потребни состојки за бисквит: 4 јајца 4 лажици брашно 3 лажици шеќер 1 прашок за печиво 2 лажици какао 3 лажици масло За крем: 2 пудинзи од ванила 600 мл млеко 10 лажици шеќер 10...

Намаз од сусам – Тахини

Потребни состојки: 1 филџан за кафе- светол сусам 1 филџан за кафе- вода Една лажица лимонов сок 2-3 чешниња лук 1 лажица сусамово масло (или маслиново) Свежо мелен пипер Сол Подготовка: Во блендерот...

По рецептот на Анита – солени стапчиња со прекрасен вкус

Фото и рецепт: Анита Стојановска Потребни состојки: ½ квасец 1 лажица шеќер 1 лажица брашно 150 г млако млеко Овие состојки се замешуваат. Смесата се остава на топло оклу 10-тина...

Велигденска корпа исплетена од тесто

Потребни состојки: 25 г квасец 1/2 чаша млака вода 1/2 чаша млеко 1 јајце 1/4 чаша шеќер 1/4 чаша маслиново масло 4 чаши брашно (Ако тестото се лепи за раце, можете да...

Кокосово масло – тропски допир на убавина и долговечност

Лековитите својства на кокосот им биле познати на луѓето од тропските краеви уште од древни времиња. Доказ за тоа се жителите од јужен Пацифик...

Погача Југославија

Потребни состојки: 650 г брашно 250 мл млеко 100 мл јогурт 130 мл масло 1 полна лажичка сол 1 лажичка шеќер 40 г квасец 100 г путер 1 јајце Црн сусам, ленено семе, сусам Постапка: Во...

Вака приготвениот компир – ќе ви се ТОПИ во уста

Потребни состојки: 1 ½ кг компир 500 мл павлака за готвење 200 мл млеко 100 мл масло 1 крем супа од печурки Зачини по вкус (црн пипер, сечкан магдонос) По желба...

Полнети ролнички – Никогаш доста! Мора во двојна доза да се...

Потребни состојки: 600 г брашно ½ коцка свеж квасец 1 лажичка сол 4 лажички шеќер (или не мора) 150 г путер/маргарин Фета сирење Кулен 1 јајце 1 лажичка масло 250 мл млеко За премачкување: 1 јајце,...

Прелив за пити: Ако сакате да ви бидат како од ресторан...

Ако сакате вашите пити да бидат како оние од рестораните, миризливи, вкусни и крцкави, користете го овој трик: Потребни состојки: 7 лажици брашно 1 сув квасец 2 шолји...