Фото и рецепт: Анита Стојановска

Потребни состојки:

½ квасец

1 лажица шеќер

1 лажица брашно

150 г млако млеко

Овие состојки се замешуваат. Смесата се остава на топло оклу 10-тина минути за да се активира квасецот.

Потоа се додава:​

1 лажица јогурт

200 г брашно

1 лажиче сол

3 лажици масло.​

Се замесува тесто и се остава на топло да надојде околу половина час.

Од тестото се кинат топчиња (околу 13) и со дланките лесно се расукуваат во облик на стапчиња. Се редат во плех обложен со хартија за печење и уште еднаш се оставаат да стасаат околу половина час.

Се печат 10-тина минути на 200 степени.

Откако ќе поцрвенат малку, се прелеваат со лажиче од следниот прелив:

1 мала лажичка сол

2 лажички брашно

малку сода бикарбона или печиво.

Преливот е малку погуст од смеса за палачинки.

Се печат уште 5 минути.