Потребни состојки:

1 филџан за кафе- светол сусам

1 филџан за кафе- вода

Една лажица лимонов сок

2-3 чешниња лук

1 лажица сусамово масло (или маслиново)

Свежо мелен пипер

Сол

Подготовка:

Во блендерот ставете ги сите состојки на најсилна брзина. Гога ќе се изедначи смесата, додајте ја водата па уште малку миксајте. Готовиот производ е многу вкусен и богат со калциум. Се чува во фрижидер.