Дома Тагови масло

Таг: масло

Како да излекувате ОШТЕТЕН црн дроб за САМО 30 дена

Во текот на годините, доаѓа до промена во работата на црниот дроб. Секако, неговата функција е филтрирање на токсините од организмот и тоа колку...

Многу домаќинки не ја знаат оваа финта: како крофните да не...

Ова е најдобриот рецепт за крофни, а најдолу во текстот ќе прочитате неколку трикчиња и совети како секогаш да ви успеваат крофните. Потребни состојки: 1...

Месо печено како под вршник (а од рерна), вчера го пробав...

Потребни состојки: 1 кг месо по желба Неколку големи компири 1 голема главица кромид 2 големи моркови 4 чешниња лук Малку масло 100 мл бело вино Сол, црн пипер, вегета, 10-тина листови...

Здрава супа од спанаќ, коприва и јајца од препелица

Потребни состојки(за 4 лица): 400 г спанаќ 400 г млада коприва (како замена може магднос или мента) 80 мл масло 1 литар бистра зеленчукова супа како основа Сол, лук...

Прекрасен прелив од лук

Одлично одговара со сите видови месо, а може да се користи и како дресинг за салата Потребни состојки: 4 чешниња лук 1 лажица зелен бибер Сол, мелен црн...

Банана коцки: Едноставен десерт во кој сите ќе уживаат

Потребни состојки за бисквит: 4 јајца 4 лажици брашно 3 лажици шеќер 1 прашок за печиво 2 лажици какао 3 лажици масло За крем: 2 пудинзи од ванила 600 мл млеко 10 лажици шеќер 10...

Намаз од сусам – Тахини

Потребни состојки: 1 филџан за кафе- светол сусам 1 филџан за кафе- вода Една лажица лимонов сок 2-3 чешниња лук 1 лажица сусамово масло (или маслиново) Свежо мелен пипер Сол Подготовка: Во блендерот...

По рецептот на Анита – солени стапчиња со прекрасен вкус

Фото и рецепт: Анита Стојановска Потребни состојки: ½ квасец 1 лажица шеќер 1 лажица брашно 150 г млако млеко Овие состојки се замешуваат. Смесата се остава на топло оклу 10-тина...

Велигденска корпа исплетена од тесто

Потребни состојки: 25 г квасец 1/2 чаша млака вода 1/2 чаша млеко 1 јајце 1/4 чаша шеќер 1/4 чаша маслиново масло 4 чаши брашно (Ако тестото се лепи за раце, можете да...

Кокосово масло – тропски допир на убавина и долговечност

Лековитите својства на кокосот им биле познати на луѓето од тропските краеви уште од древни времиња. Доказ за тоа се жителите од јужен Пацифик...