Одлично одговара со сите видови месо, а може да се користи и како дресинг за салата

Потребни состојки:

4 чешниња лук

1 лажица зелен бибер

Сол, мелен црн бибер

3 жолчки

120 мл кисела павлака

Сув, дробен босилек

Магдонос

Масло

Постапка:

Излупениот лук и зелениот бибер изгмечете ги.

Посолете, додадете мелен пипер и жолчки. Се’ убаво измешајте.

Маслото додавајте го капка по капка и мешајте со електричен миксер исто како што се приготвува мајонез. Рачно додадете ја киселата павлака, босилекот и сечканиот магдонос.