Ова е десертот кој ги восхити моите гости – мислеа дека е купечки

Потребни состојки:

500 г мелени бисквити

20 корнети за сладолед

200 г чоколадо за готвење

150 г желе бонбони

1 путер/маргарин

250 г шеќер во прав

150 г пржени лешници

2 лажици масло

Постапка:

1.Желе бонбоните исечете ги на коцки, а лешниците сомелете ги покрупно.

2.Путерот и шеќерот во прав заедно изматете ги пенесто, па додадете ги мелените бисквити и промешајте.

3.Во смесата додадете желе бонбони и 150 г растопено чоколадо, па промешајте со лажица.

4.Направете глазура: истопете 50 г чоколадо со 2 лажици масло.

5.Корнетите полнете ги со приготвената смеса, а врвовите натопувајте ги во глазура и лешник.

Претходна статијаЧудесен напиток кој го „јаде“ салото: веќе вториот ден ќе се почувствувате полесни и повитки
Следна статијаПијте го 5 дена на празен стомак: ќе ослабете 8 кг првите 3 дена