Потребни состојки:

3 јајца

300 г шеќер

200 г лешник карамел

1 маргарин/ путер

300 г мелена плазма

За глазура:

100 г чоколадо

5 лажици масло

Постапка:

Шеќерот и јајцата гответе ги на пареа додека шеќерот да се растопи.

Потоа додадете лешник карамел.

Кога ќе се растопат додадете путер, па потоа и мелените бисквити.

Смесата излејте ја во намастен плех и оставете малку да се стегне.

Чоколадото стопете го со 5 лажици масло и прелијте одозгора.

Сечете на правоаголници и послужете.

recepti.com