Дома Тагови лековити билки

Таг: лековити билки

Оваа билка е помоќна и од чувар куќа: Лекува чир во...

Ако ве yкaca комарец, само скинете ливче од оваа билка, излупете ја тенката опна од едната страна и ставете ја како облога на местото....

ОМИЛЕНИОТ ЧАЈ ГО НАМАЛУВА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА: Се пие после јадење,...

Еден од омилените чаеви со преубав мирис и вкус, всушност може да помогне во контролирањето на шеќерот во к рвта, особено кога станува збор...

Секоја градина или балкон треба да има босилек, рузмарин и магдонос:...

Цвеќето не мора да биде единствениот украс на вашата градина или тераса. Дајте им предност на зачинските билки, а особено водете сметка овие три...

Не корнете го овој плевел – лекува срце, масти, шеќер и...

Толчникот расте како коров, налегнат над земјата со спуштени листови и стебленце со црвенкаста боја. Иако многумина не знаат, токму овој коров има исклучителна...

Совети на свештеникот и собирач на билки Иван Лилиќ: против реума,...

Иван Лилиќ, свештеник од селото Хум, близу Ниш, покрај останатото е собирач на лековити билки и фитотерапевт, им помага на болните кои ќе му...

Драган кој бил роден со деформитети, конечно проодел, а средбата со...

Драган Љубисављевиќ од Јагодина имал преку петнаесет операции на стапалата, дланките, лактите и рамењата. Денес е оставрен и исполнет човек, опкружен со луѓе и...

Сибирска билкарка открива неверојани работи: Давајте им го ова на децата...

Лидија Несторовна Сурина е биолог, фитотерапевт и билкарка веќе 40 години. Објавила неколку книги за лековитите својства на локалните билки. Нејзините совети се многу...

Ја газиме, прескокнуваме, ја кинеме а не знаеме колку многу е...

ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА – Capsella Bursa-Pastoris (Русомача, ме сака-не ме сака, Бабини гниди, Моминска трева) Овчарската торбичка е едногодишно или двегодишно растение, со исправено, слабо разгрането...

Лек за ХПВ, болести на матка, за плодност и стерилитет

Запишете си ги сите рецепти, многу се корисни! Чај за матка (за сите болести): 100 г ајдучка трева 100 г коњско опавче 300 г невен 100 г коприва *сите билки...

Македонија изобилува со лековити билки – ги имаме и во дворовите:...

Нашата татковина изобилува со лековити билки, но полека замира интересот за нив и познавањето за нивното користење. Па, ајде да се потсетиме на некои...