Дома Тагови коронавирус

Таг: коронавирус

Клиничката болница Жан Митрев во постојана борба со коронавирусот

Применети најновите трендови во третирање и лекување на пациенти позитивни на COVID-19 Во услови на најтешка пандемија која му се случила на човештвото по Втората...

Вирусот КОРОНА е целосно декодиран, познати се поголемиот дел од неговите...

,,Вирусот е само една лоша вест завиткана во протеин’’ напишале биолозите Џон и Питер Медавар во 1977 година. Како за почеток со мало објаснување. Геном претставува...

Постои начин да дознаете дали го имате прележано Корона вирусот без...

Ситуацијата со корона вирусот во светот станува алармантна. Се чини дека деновиве тој го достигнува својот пик во Соединетите Американски држави, но и западно...

Конечно добра вест: Може да се стекне траен имунитет во борбата...

Релативно стабилниот геном SARS-CoV-2 е добра вест за вакцината која е во клиничка фаза на испитување. Малиот број на генетски разлики помеѓу оригиналниот вид на...

Д-р Росоклија објави најнови сознанија за Корона, после кои ќе ви...

Професорот на универзитетот Колумбија во Њујорк, д-р Горазд Росоклија, објави најнови сознанија околу Корона вирусот, за тоа колкав е периодот на неговото преживување на...

Д-р Даниловски со апел до родителите на децата кои нема да...

Професорот на Медицинскиот факултет Скопје, епидемиологот д-р Драган Даниловски, во своето денешно гостување на националната ТВ Канал 5, во емисијата ,,Само вистина" се осврна...

Колку долго корона вирусот може да живее на површините и како...

Кога станува збор за корона вирусот, изгледа дека добрата хигиена е најдобрата одбрана. Доказите велат дека корона вирусот главно се шири преку респираторни капки кои...

Кога ќе биде готова вакцината за коронавирусот и дали е пронајден...

Лекарите од Банкок пред извесно време соопштија дека пронашле нов третман со кој дошло до значително подобрување на здравствената состојба кај неколку пациенти заразени...

Важна информација за коронавирусот која се споделува на социјалните мрежи низ...

Циркуларна порака која се споделува по мејлови и сите социјални мрежи. Не е познат изворот на оваа порака, а за читателите на НМД го...

Ова момче го победи коронавирусот со помош на стар рецепт: Не...

Британецот Конор Рид (25), наставник по англиски јазик од Велс, се заразил од смртоносниот коронавирус во Вухан, пред речиси два месеци. Меѓутоа, како што тој...