Дома Тагови јогурт погача

Таг: јогурт погача

Плетена погача: кога ви идат гости и ви треба нешто брзо,...

Станува збор за навистина преубава погача и за вкус и за изглед. Ја направив додека бевме во викендицата, имавме гости за ручек. Замесив тесто...

Мека погача со јогурт: нема пекарница која прави вака добар леб

Потребни состојки: 1 кг брашно 1/2 прашок за печиво 1 лажичка сол 40 г квасец 1 чаша јогурт 2 чаши млеко масло за премачкување 1 јајце за премачкување Постапката погледнете ја во видеото: https://youtu.be/KRvRC7TqDJE

Јогурт погача – целата куќа мириса убаво додека се пече

Погачата е мека како душа и многу едноставна за приготвување, особено за млади домаќинки. Потребни состојки: 2 јајца 1 јогурт во чаша 50 г квасец 200 мл вода 2 лажички...