Дома Тагови див костен

Таг: див костен

Секоја есен собирам диви костени и правам лек кој досега ме...

Лековитите својства на дивиот костен потекнуваат од неговиот уникатен хемиски состав. Семето содржи тритерпен сапонини, танини, витамин Ц, витамин К, витамин Б1, кумарински гликозиди,...

Цветовите од костен се дар од Бога – со 50 цветови...

Малкумина знаат дека прекрасните розовобели цветови на дивиот костен имаат силна лековита моќ. Тие се користат во форма на одвар/чај или алкохолна тинктура и помагаат...

Рецептот ми го даде човек кој го излекувал коленото и станал...

Рецепт: Добрила Гледиќ Дивиот костен не е за јадење, но со оглед на тоа дека сега го има речиси во сите паркови, еве еден рецепт...

Костенот лекува 13 болести! Плод кој го чува срцето и бубрезите,...

Во есента го добиваме плодот кој е многу здрав и ценет кога станува збор за хранливи материи, минерали и витамини. Како и другите јаткасти плодови...

Лек за опуштени вени, хемороиди, дијареа, целулит и отоци

“Дивиот костен пред се’ се употребува како лек на венозниот систем. Од него се прават масти против изгореници од сонце, чај кој помага против...

Рецепт со див костен во ракија – употреба за хемороиди

Како едно од најдобрите природни средства за лекување на хемороиди се препорачува мевлем од див костен. Може да се купи готов мевлем, но можете да...

Искуство на читател: како ги излекував вените на природен начин

Во големиот избор на разно-разни алтернативни лекувања на поедини болести, се’ уште се најефикасни природните решенија. Едно вакво пробал и човекот Н.Н. кој низа...

За спортски повреди, болки во мускули, истегнати лигаменти…лек кој не можете...

Во есен кога почнуваат плодовите на дивиот костен да паѓаат, прошетајте низ парк и соберете костени. Не само што ќе подишете чист воздух, туку...