Рецепт со див костен во ракија – употреба за хемороиди

Како едно од најдобрите природни средства за лекување на хемороиди се препорачува мевлем од див костен.

Може да се купи готов мевлем, но можете да си го направите и сами во домашни услови, бидејќи ефектите се доста поголеми.

Потребни состојки:

30 плодови див костен

500 мл коњак

Постапка:

Измиените костени треба да се изрендаат и да се стават во стаклена тегла. Бидејќи се многу цврсти, ова е многу тешко да се направи, па или ставете ги во некој електричен и моќен блендер за да ги иситните, или завиткани во крпа искршете ги и здробете ги со чекан.

Прелијте ги со коњакот и оставете ја добро затворената тегла да отстои околу 8 седмици. Повремено протресувајте ја теглата.

Вака приготвениот див костен за хемороиди, се пие неколку дена по неколку капки во чаша вода или на коцка шеќер.

Претходна статијаПлазма ролат со суво овошје, за 10 минути е готов
Следна статијаВо оваа пита се вљубив после првиот залак, а ги воодушеви и моите гости