Цветовите од костен се дар од Бога – со 50 цветови се лекуваат сè, од срце до гихт

Малкумина знаат дека прекрасните розовобели цветови на дивиот костен имаат силна лековита моќ. Тие се користат во форма на одвар/чај или ал-кохолна тинктура и помагаат при срцеви заболувања, заболен црн дроб, туберкулоза, астма, леукемија, ревматизам.

Специјалната маст приготвена од цветовите на костенот ги ублажува симптомите од артритис и гихт. Цветовите од костен исто така, имаат и антикан.церогени својства. Се користат во лекувањето на леукемија, мозочен ту-мор, аденом на прос.тата, итн.

Еве како се приготвуваат цветовите од костен кај различни болести:

Фибро-цистична мастопатија:

6-8 лажици сув цвет од костен се прелива со 1 литар вода, се доведува до пред вриење, односно веднаш пред да зоврие се трга садот. Се остава поклопено преку целата ноќ. Следниот ден се процедува и се пие по една голтка од течноста на секој час.

ПРОШИРЕНИ ВЕНИ

Потопете 50 г цвеќиња (без гранчиња) во 500 мл ал-кохол или вотка да отстојат во текот на 14 дена. За ова време, подгответе ја следната маст: измешајте 10 г цвет од камилица сомелени во прав, 10 г лист и сув цвет од жалфија, исто така во прав, 50 г мелен див костен – плод и 5 г компиров скроб.

Сите потребни состојјки можете да ги набавите од билна аптека. Измешајте ја смесата со 200 г топла пилешка маст (по можност од домашно пилешко, ако имате, или некоја друга домашна маст) и гответе на пареа 2,5 часа.

Потоа оставете ја смесата да отстои преку ноќ, а во утринските часови повторно загрејте ја колку да се растопи. Процедете ја маста, складирајте ја во стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер.

Третман: земете 30 капки од подготвената ал-кохолна тинктура со вода 3 пати на ден 20 минути пред јадење во период од 3-4 недели. Истовремено мачкајте ги нежно вените со приготвената маст.

Има антиинфламаторно, венотропно, антидематозно, капиларно зајакнувачко дејство.
Ја намалува содржината на протромбин и холестерол во кр-вта, ги зајакнува sидовите на кр-вните садови, ја подобрува микроциркулацијата во вените на долните екстремитети, го зголемува тонусот на вените на рек.тумот, го намалува отокот на нозете, тежина и замор во нозете, го намалува кр-вниот притисок.

Кај хемороиди и проширени вени

250-300 г свеж цвет од див костен изблендирајте ги и исцедете го сокот. Употреба: Земете 25 капки во 1 лажица топла вода 2 пати на ден, 30 минути пред јадење. Сокот се пие кога вените во нозете се проширени и кога хемороидните јазли се отечени.

Со редовна употреба на сокот од костен, хемороидната б олка исчезнува, а подоцна се повлекуваат опуштените вени, односно хемороидите.

Ревматизам, артритис

Ал-кохолна инфузија приготвена од сув цвет на див костен (40 г на 1 литар алкохол) се користи надворешно за мачкање на б олните места.

Тромбоза

За да го подготвите лекот, потребни ви се 30 г цвет и плод од див костен кои треба да се сомелат и да се потопат во 300 мл чист медицински ал-кохол и да отстојат 7 дена со повремено протресување. Потоа се процедува и се консумира пред јадење секој ден, 3 пати по 30 капки.

Контраин.дикации

И покрај одличните својства на костенот, како и секој друг лек, така и тој е контраин.дициран во некои состојби: разни васкуларни заболувања, атоничен запек, хипоациден гастритис, неправилности и одложена мен.струација, лошо зг.рутчување на кр-вта, тромбоцитопенија.

Не треба да се користи орално дивиот костен во случај на хипотензија. Во случај на предо.зирање може да предизвика гр.чење на прстите.

Претходна статијаЗЛАТНИОТ РЕЦЕПТ на баба Лиле за дијабетес со ореви: Никогаш не сум била подобро
Следна статијаСОЧЕН ЧОКОЛАДЕН КОЛАЧ СО МЕРКИ НА ЧАША И ЛАЖИЦА