Потребни состојки:

Околу 600 г стар леб (целиот леб)

400 мл јогурт

400 мл течна павлака

4 јајца

150 г суво месо или шунка

150 кашкавал

Сол по вкус

И уште по желба:

Сусам за наросување

2 мали коцки путер (20 г)

Постапка:

Лебот исечкајте го на коцкички. Во садот за печење ставете малку маслиново масло или путер, па на дното наредете половина од исечканиот леб. Изматете павлака, јогурт и јајца, посолете по вкус и натопете го филот со половина од филот. Преку филот распоредете ситно сечкана шунка и рендан кашкавал.

Одозгора наредете го остатокот од лебот и прелијте со втората половина од филот. Внимателно со вилјушката измешајте за филот убаво да се впие во лебот. Оставете да отстои околу половина час.

Наросете одозгора сусам и на неколку места ставете по малку путер врз питата.

Печете во загреана рерна на 200 степени додека питата да зарумени.