Фото и рецепт: Натич НТ

Потребни состојки:

4 јајца

8 лажици шеќер

16 лажици млеко

16 лажици масло

16 лажици брашно

1 прашок за печиво

1 ванилин шеќер

100 г кокос

2 лажици какао

За прелив:

200 мл млеко

200 г шеќер

1 ванилин шеќер

За декорација:

2 шлаг креми од ванила

250 мл млеко

Чоколадни трошки

Постапка:

Четири јајца се матат пенасто со осум лажици шеќер, па постепено се додава млекото, маслото, брашното помешано со прашокот за печиво, ванилин шеќерот, кокосот и 2 лажици какао.

Смесата се пече на 200°С околу 15 минути, во зависност од рерната.

Печениот колач се остава да излади па се прелива со топол шербет од 200 мл млеко, 200 г шеќер и 1 ванилин шеќер.

Одозгора се декорира со две шлаг креми од ванила изматени со 250 мл млеко.

Одозгора можете да изрендате чоколадо или да наросите чоколадни трошки.

Фото и рецепт: Натич НТ