Рецепт за Хумус со цвекло – нема поубав

Потребни состојки: 200 г наут (леблебија), 1 – 2 лажички мелен ким, 2 – 3 лажички маслиново масло, 1 лажичка сол (по вкус), 2 лажички сок од лимон, 1 чешне бел лук, 3 – 4 лажици варено цвекло.

Постапка: Сите состојки се повторуваат, а наместо тахини намаз, додајте лук и цвекло. Смесата се блендира, а откога ќе се соединат сите состојки добивате розов хумус кој е многу вкусен.

Претходна статијаСЕЧЕНИЦА: Старинска пита на кој никој не може да и одолее (РЕЦЕПТ)
Следна статијаГЕРМАНЦИТЕ НЕ СЕДНУВААТ ДА РУЧААТ БЕЗ НЕА: Кремаста и освежителна салата од краставици, празник за непцето