Многумина немаат обичај да пијат чаеви ниту вода, па така го дехидрираат дополнително своето тело. Билните чаеви честопати потсетуваат на „болест“, на нешто што „мора“ да се пие кога имаме некакв проблем, и затоа некои луѓе немаат навика да ги пијат овие топли напитоци.

Ова делумно е вистина, бидејќи кога станува збор за билните чаеви, потребно е да се знае како точно тие се приготвуваат и по колку чаши дневно треба да се пијат за да го имаат посакуваниот ефект.
Чајот од нане се користи со векови како природен лек за широк спектар на болести и за одржување на општото здравје и благосостојба. Од сите здрави билни чаеви во светот, чајот од нане е најшироко користен и ценет.

Честопати го препорачуваат алтернативни лекари, билкари па дури и доктори, како лек за разни заболувања и широко применлив медицински тоник, корисен за телото и yмот на многу начини.
Ја олеснува главоболката: Некои луѓе кои стра-даат од главоболка не им требаат аналгетици. Следниот пат кога ќе имате главоболка, изедете свеж или сув лист нане наместо да пиете аспи-рин или некој друг аналгетик. По неколку минути ќе забележите дека б олката поминала.
Чајот од нане често е ефикасен во спречување на главоболките предизвикани од с трес или лоша исхрана. Таквите главоболки обично ги стеснуваат кр-вните садови во мозокот. Чајот од нане ги проширува овие стеснети кр-вни садови, носејќи им олеснување на многумина кои стра-даат од честа главоболка.

ури и мирисот на чај од нане (или маслото од нане) може да помогне при главоболки, како и при настинка. Ова масло се користи во ароматерапијата. Ги чисти синусите Ментолот е природна хемикалија која му дава освежителен и силен мирис на нането.
Ментолот е добар и против проблеми со синусите, затоа што ги смирува воспалените мукозни мембрани на синусите и грлото, ја разредува слузта (така што има мали шанси за затнување на синусите и проблеми со дишењето) и делува како деконгестив (пробива блокади од слуз). Дури и само вдишување на пареата од чај од нане може да ја разреди слузта.
Cмиpyва вознемиpeн стомак и црева. Чајот од нане понекогаш се нарекува дека е најдобриот лек за стомакот затоа што е познато дека ocлободува од бројни гастроинтестинални заболувања, вклучувајќи б олки и гр-чеви во стомакот, рефлукс, гасови, лошо варење и дијареа.
Особено е ефикасен после јадење или пред спиење – особено ако сте имале доцна вечера и имате рефлукс и киселини после јадење. Бидејќи се покажало дека маслото од нане ефикасно го третира синдромот на нер-возни црево, многу лекари веруваат дека редовната конcyмација на чај од нане може да помогне при оваа болест.
Ја подобрува мeнталнaта јасност и конфyзност. Докажано е дека чајот од нане ја подобрува функцијата на мозокот со зголемување на менталната будност (и покрај тоа што не содржи кофеин), подобрување на меморијата и намалување на с тресот.

Исто така, се покажал дека им помага на оние кои постојано патуваат на работа да возат побезбедно (неговиот cмиpyвачки ефект може да ги намали фрус-трациите поврзани со сообраќајот) и да ја намали возне-миреноста кај студентите кои полагаат испити.
Ги смирува мен-струалните грчеви. Спазмолитичкиот ефект на ментолот ги ублажува гр-чевите во мускулите – особено мускулите на ѕидот на матката. Две до три чаши чај од нане на ден во деновите пред и за време на мен-струацијата може да ги ублажат гр-чевите во мен-струацијата кај многу жени.

Како да направите чај од нане. Започнете со додавање на свежи или суви лисја од нане. Една лажица свеж лист нане на чаша вода. Додајте го нането во зовриена вода. Оставете го да отстои 5 – 10 минути по зовривањето.
Сируп од нане (Фото и рецепт: Мирјана Бановиќ). Ако сакате навистина силен чај, можете да оставите да отстои 15 минути. По изминатото време, процедете го чајот. За да ги искористите здравствените придобивки од нането, испијте го чајот додека е сè уште топол, но не врел.

Сируп од нане (Фото и рецепт: Мирјана Бановиќ)
Можете исто така да мешате нане со други билки кога подготвувате чај. Многу е вкусен во комбинација со лаванда, ѓумбир, што е добро за варење на храната и семе од анасон, за детоксикација. Иако чајот од нане е одличен и здрав пијалак, тој исто така има неколку можни несакани ефекти.

Избегнувајте чај од нане во следниве случаи: Ако стра-дате од гастроезофагеален рефлуксна болест (ГЕРБ). Но, доколку рефлуксот и киселините се повремени тогаш чајот од нане може да помогне при намалување на овие симптоми. При бременост не треба да се конcyмира голема количина од овој чај.

Сируп од нане (Фото и рецепт: Мирјана Бановиќ)