Оризот веќе не го варам во вода, ова е совршено…Случајно го открив овој метод и на сите им го препорачувам…највкусен е вака…

Тоа е најдобриот метод за подготовка на совршен ориз со кој излегува мек и вкусен, а не е леплив. Вака подготвен ориз не само што има совршен вкус, туку е и полесен за подготовка…

Откако еднаш го испробав овој метод, заборавив на класичното варење во вода…Но, покрај тоа научив и некои други корисни работи:

-Исчистете го оризот од камчиња и друго семе, па исплакнете го под млаз вода во 2-3 води. Но, оваа вода не треба да се фрла, зашто е многу корисна.

Некои елементи во трагови, како што се фосфор, калциум, итн. остануваат во оризовата вода… Користењето на оваа вода за наводнување на вашето цвеќе може да има одредена помошна улога.

Долготрајната употреба може да ја прилагоди pH вредноста на почвата. Оризовата вода може да се користи и за миење зеленчук и овошје.

Може да се користи и за чистење на купено месо или морска храна што има силен мирис на риба. Само додајте малку сол во водата за да го отстраните мирисот на риба и да ја направите храната повкусна. Може да отстрани ‘рѓа, да ги избели алиштата итн…

РЕЦЕПТ ЗА ВАРЕН ОРИЗ – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

30 г путер/маргарин
2 г црн пипер
1 чаша ориз
1 лажичка лимонов сок или оризов оцет
8 г сол
3 чаши булјон (супа) од пилешко или зеленчук

ПОСТАПКА:

1.Измијте го оризот во две, до максимум три води (не повеќе од тоа) и оставете малку да се исцеди.

2.Загрејте го путерот во тенџере, додајте го оризот и мешајте додека забележите дека оризот почнал да се пржи. Почекајте додека да испари водата што останала од плакнењето.

3.Капнете малку лимонов сок по желба, промешајте, па сипете ја супата и зачинете со сол и и црн пипер или по вкус со зеленчукова мешавин (вегета).

4.Гответе 18-20 минути на намалена температура, под капак.

Водата треба целосно да се впие. Сѐ зависи од видот на оризот, но просечно, на една чаша ориз се додаваат три чаши вода.

Па така, во зависност од видот на оризот, можеби ќе ви биде потребно помалку или повеќе течност. Погледнете како го готви оризот еден професионален готвач ОВДЕ.