Дома Тагови карфиол

Таг: карфиол

КАРФИОЛОТ потпечен во рерна е најкремастиот и највкусниот оброк без месо

Карфиолот е зеленчук кој нè асоцира на зима, има вкус на зелка со слатка нота и пријатен вкус. Може да се јаде свеж како...

Моите рекоа пак да го направам: Не сме пробале повкусно јадење...

Многу едноставно, брзо и лесно јадење, но пред сè многу вкусно и здраво. Брокулата и карфиолот остануваат во цели парчиња, но толку се меки,...

НА ПРИРОДЕН НАЧИН НАМАЛЕТЕ ГО ШЕЌЕРОТ: Јадете карфиол почесто, cамо не...

Можеби помалку се говори за карфиолот, бидејќи во свежа форма го има само зенски и тоа во релативно краток период. Во смрзната форма го...

Карфиол: За имунитет, превенција од рак, притисок, остеопороза, синуситис, дијабетес, егзема

Докажано е дека овој зеленчук освен што е хранлив, може да го прочисти организмот и да го зајакне имунитетот, а многу е ефикасен и...

Карфиол во кремаст сос со рендан кашкавал – одличен прилог на...

За љубителите на карфиол, ова е едно превкусно јадење со многу добар сос, врз кој се ренда кашкавал. Потребни состојки: 1 кг карфиол 1 лажица сув зачин околу...

ЧОРБА ОД КАРФИОЛ едноставна, брза и здрава – секој треба да...

На масло пропржете ситно сечкан кромид или праз, па кога ќе стане стаклест, додадете пченичен гриз. Додадете и рендан морков... Потребни состојки: 1 главица кромид 2 лажици...

Вкусна салата со карфиол полна со витамини

Потребни состојки: 1 карфиол со средна големина 2 моркова 2 црвени пиперки 2 зелени пиперки 4-5 гранки млад кромид корнишони по вкус 1/2 китка копар 1/2 китка магдонос 1 конзерва пченка (или смрзната...

Салата од карфиол: вкусен прилог за месо

Одлична салата која одлично одговара со месо, печено или похувано, брзо се приготвува и може да стои во фрижидер и до 3-4 дена без...

Вкусни шницли од карфиол: доказ дека не мора да бидат направени...

Ова е доказ дека шницлите не мора да бидат направени од месо. Ова е одлична идеја за сите оние кои не јадат месо, а овие...

Печен КАРФИОЛ прелиен со сос од павлака – се топи во...

Целосно нов начин за приготвување на овој зеленчук. Пробајте, ќе бидете восхитени! Потребни состојки: 1 карфиол (околу 500 г), 250 мл грчки јогурт или кисела павлака, 1 лимон, 1...