Дома Тагови торта

Таг: торта

ТОРТА ДИНАСТИЈА за љубителите на торти со ореви

Рецепт и фото: Марија Милосковиќ Потребни состојки за една кора, а потребни се вкуспно 3: 5 белки 150 г шеќер 1 прстофат прашок за печиво 3 лажици брашно 150 г...

Кралица торта со лешници, чоколадо, бадеми и шлаг крем од чоколадо

Потребни состојки: 8 јајца 200 г шеќер 200 г мелени лешници За фил: 1 кесичка шлаг крем од чоколадо (можете и две ако сакате повисока) 125 мл млеко 3 лажици џем...

Торта со бисквити, лешник, кокос и пудинг од ванила: СЕ ТОПИ...

Потребни состојки: 1 литар млеко 2 пудинг од ванила 250 г шеќер 3 ванилин шеќер 1 чоколадо за готвење 200 г мелени лешници 200 г кокос 200 г мелени бисквити 1 кутија петит...

НОВА ТОРТА со бисквити, едноставна, декоративна, брза, а ќе уживате во...

Потребни состојки: 3 чоколадни кори 500 г шлаг крем 300 г мелени бисквити 4 чашки кисела павлака + шеќер во прав по вкус 500 мл чоколадно млеко 500 мл газирана...

Брза плазма торта која се прави за 15 минути

Потребни состојки: 500 г плазма мелени бисквити 200 г мелени лешници/ореви 200 г шеќер во прав 200 г путер/маргарин за колачи 100 г чоколадо (млечно или за готвење) 200 мл...

Супер торта: супер кремаста и супер вкусна, запишете си го овој...

Потребни состојки: 3 х 5 белки 3 х 10 лажици шеќер во прав 3 х 5 лажици мелени ореви 3 х 2 лажици брашно За крем: 1 литар млеко 7 жолчки 10...

Драго ми е што можам да ви ја пренесам оваа кралица...

Потребни состојки: 20 белки 20 лажици шеќер 8 лажици брашно 8 лажици мелени лешници За фил: 20 жолчки 20 лажици шеќер 8 лажици брашно 1 литар млеко 500 г путер 250 г шеќер во прав 300...

Чоколаден колач кој ми го изедоа за 5 минути, не успеав...

Потребни состојки: 120 г путер 2 јајца 8 лажици шеќер 4 реда чоколадо 200 г мелени ореви Малку рендано мускантно оревче 200 мл млеко 8 лажици брашно 1 прашок за печиво За крем: 500 мл...

Неверојатен колач без брашно: вкус кој ќе ве остави без зборови!...

Фантастичен колач кој може да послужи како торта, сите ќе ви бараат уште едно парче. Потребни состојки: 3 јајца 200 г шеќер 50 г рендано чоколадо 250-300 г какао крем 50...

Сочен и кремаст колач со гриз кој не се пече

Потребни состојки: 600 мл млеко 6 лажица пченичен гриз 5-6 лажици шеќер 2 лажици какао во прав 2 реда чоколадо за готвење (20-тина грама) Малку арома од рум, по желба За...