Дома Тагови старински рецепт

Таг: старински рецепт

МАМИНА РЕФОРМ ТОРТА: Врвен вкус, рапсодија од ореви и чоколадо –...

„Верувам дека многумина од вас ќе се сложат со мене дека секому неговата мајка му готви најдобро, па така и мојата мајка е одлична...

ПИТА ОД ЧОКОЛАДО: Беше хит колач во 80-тите, го правев двапати...

Ова е една од најфините пити чиј рецепт е запишан во мојата стара тетратка кога бев млада домаќинка. Го правев двапати во три дена...

ПОСЕН МРАМОРЕН КОЛАЧ: Брз и многу вкусен, без миксер, состојките се...

За да го направите овој колач ќе ви бидат потребни состојки кои веќе ги имате во кујната. Не ви е потребен миксер за матење,...

ТРОБОЈНА МАГИЈА-Многу едноставна верзија: иако изгледа модерно, рецептот е многу стар...

Сигурна сум дека оваа тробојна пунч торта некому ќе му делува како некој современ десерт, сепак рецептот е многу стар. Иако целата е многу...

СОЧЕН ЧОКОЛАДЕН КОЛАЧ СО ГРИЗ И ЏЕМ: Без јајца и млеко,...

Колачот се приготвува без јајца и млечни продукти, па затоа може подолго да трае и тоа го прави идеален, не само за десерт наменет...

МАГИЈА ОД 3 ЈАЈЦА – ОРЕВ КОЦКИ: Без миксер и без...

Најомилените колачи за правење се токму оние чиишто рецепти не бараат прецизно мерење на вага, туку сè се мери со чаша или лажица. Такви...

МАЛА ДОМАЌИНКА – КОЛАЧ СО ОРЕВИ И КОКОС: Многу вкусен и...

Овој колач буквално се топи во уста, кремаст е и богат со многу интересни вкусови. Бисквитот се пече многу кратко и не содржи брашно,...

КРАЛИЦА МАРИЈА: Најдобар колач чиј рецепт тешко се наоѓа, превкусен, а...

Од многу одамна го барам рецептот за овој кралски колач. Го имам испробано неколкупати во минатото, но никогаш не успевав да дојдам до рецептот....

ЈУГОСЛОВЕНСКИ КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА: Брз, едноставен и многу вкусен, лапни-голтни

Понекогаш е доволна ситница за да ве потсети на некои дамнешни, убави и среќни времиња. мене овој колач ме потсети на времето кога без...

МИЛИОН БАНИНИ: Излегуваат многу ситни колачи со џем, повеќе од 4...

Ова е еден стар рецепт за Банини колачи кои уште се нарекуваат и „Милион”, бидејќи излегуваат навистина многу. Колачите се многу вкусни и ровки,...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"