Дома Тагови старински рецепт

Таг: старински рецепт

КАТЕРИНА КОЛАЧ: Домашен чоколаден десерт со евтини состојки кои сите ги...

Овој колач во тефтерот ми е запишан ми е како „Катерина“, но некаде го среќавам и како „Ден и Ноќ“. Се приготвува едноставно со...

ШАХ РОЛАТ: Од малку состојки се добиваат 5 ролати, а можат...

Ова е еден од оние стари и проверени рецепти кои секоја домаќинка го имаше запишано во својот тефтер, а денес е малку подзаборавен. Се...

СИТНИ КОЛАЧИ СО ОРЕВ: Најлесниот рецепт што постои, а се добиваат...

Ова се старински ровки орев коцкички направени по рецептот на нашите баби. Одлични се за секој ден, но може да ги приготвувате и за...

„Денес луѓето не знаат што се крофни во млеко, а во...

Крофните во млеко некогаш се правеа многу често, а денес речиси сите го имаат заборавено овој превкусен колач. Ова е еден заборавен рецепт од...

Ако знаете што е НАУТЛИЈА, тогаш знаете и зошто е многу...

Ароматичното лепче наутлија, што традиционално се подготвува за празниците Рожденство и Успение на Пресвета Богородица, идеално се надоврзува со полните, богати и силни мириси...

Рецепт за раванија, лесно се памтат состојките бидејќи оди сè по...

Преубав старински колач, оди сè по 10, а толку лесно се подготвува. Рецепт на Домашен Готвач. Раванија, топеница, нутма.. има разни имиња низ нашите...

СТАРИНСКИ РЕЦЕПТИ ЗА ШТАНГЛИ: од неколку состојки, одлични и со едноставен...

Ова е еден старински рецепт за колач кој мајка ми многу често го приготвуваше. Се прави од само неколку состојки, многу добар, би рекла...

Десерт кој стана познат поради Милена Дравиќ: стаpински евтин рецепт кој...

Кога и да одевме кај нашата баба на гоcти, таа нè поcлужуваше со овој пpекрасен десерт. Ова е cтaрински рецепт кој денес е малку...

Старински кифли кои ги правеше мојата баба, па мајка ми, а...

Фотографии и рецепт на Весна Когој – Старински кифлички. “Овие кифлички ги правеше мојата баба, па мојата мајка, а веќе долго време ги правам и...

Рецепт стар со децении: ВАНИЛИЦИ, ситни колачи кои се топат во...

Ова е еден рецепт за старински ванилици кои се многу вкусни. Колку подолго стојат стануваат се подобри и подобри. Се чуваат во кутија со...