Дома Тагови Старински колач

Таг: Старински колач

СОЧЕН ПАНДИШПАН: Готов за 15 минути, се топи во уста

Некој го нарекува „нутма“, „бучма“, „раванија“, „сунѓерка“, а кај нас дома го нарекувавме едноставно „пандишпан“. Во зависност од кој крај потекнувате, веројатно имате ист...

Колку подолго стои толку е поубав: старинскиот колач на нашите баби...

Ова е еден од оние колачи за кој секогаш се бара рецепт - ДЕН И НОЌ. Декоративен и многу убав, со префинет вкус и...

Баба ми мислеше дека сонува кога го проба овој КОЛАЧ СО...

Баба ми помисли дека сонува кога го проба овој колач. За малку ќе се расплачеше од сите спомени кои наеднаш почнаа да и навираат....

ТОРТА 12 ЛАЖИЦИ, ЗА 5 МИНУТИ: Без ништо да мерите, совршена...

За оваа торта не ви е потребно дозерка, ниту чаша за да ги измерите состојките. Со лажица измерете ги состојките за пандишпанот, ставете на...

БРЗИ ГОНЗАЛЕС: Овој колач се прави посебно, преливот убаво навлегува во...

Оние кои што се по брзите и едноставни рецепти, тогаш со сигурност го знаат најбрзиот колач кој го носи истото име - брзи гонзалес....

НЕ ВИ ТРЕБА МНОГУ ВРЕМЕ ЗА ДА ГО НАПРАВИТЕ ОВОЈ КОЛАЧ:...

Вчера го направив овој колач, толку беше мирисен и вкусен што веднаш се изеде. Дечињата го обожаваат со шолја млеко, а јас си направив...

МАК-КОЦКИ: Посен и сочен колач со неодолива арома, наједноставна постапка

Кога отидов на гости кај тетка ми од Авcтpија, додека таа беше на работа јас ги подготвив овие коцки со мак. Ми рече дека...

ПИТА ОД ЧОКОЛАДО: Беше хит колач во 80-тите, го правев двапати...

Ова е една од најфините пити чиј рецепт е запишан во мојата стара тетратка кога бев млада домаќинка. Го правев двапати во три дена...

ПИТА СО ОРЕВИ: Највкусниот колач кој се приготвува од основни состојки,...

Ова е еден од оние прекрасни колачи кои се приготвуваат со генерации наназад, осмислем многу одамна од нашите баби. Заслужно, сè уште се наоѓа...

ПОСЕН МРАМОРЕН КОЛАЧ: Брз и многу вкусен, без миксер, состојките се...

За да го направите овој колач ќе ви бидат потребни состојки кои веќе ги имате во кујната. Не ви е потребен миксер за матење,...