Дома Тагови Старински колач

Таг: Старински колач

КОХ СО ЧОКОЛАДНО МЛЕКО: Неверојатно сочен – не знаеме дали е...

Кохот е еден од омилените сочни колачи кои можат да се јадат убаво изладени, но и веднаш штом се извадат од рерна, додека се...

МАЛА ДОМАЌИНКА – КОЛАЧ СО ОРЕВИ И КОКОС: Многу вкусен и...

Овој колач буквално се топи во уста, кремаст е и богат со многу интересни вкусови. Бисквитот се пече многу кратко и не содржи брашно,...

КРАЛИЦА МАРИЈА: Најдобар колач чиј рецепт тешко се наоѓа, превкусен, а...

Од многу одамна го барам рецептот за овој кралски колач. Го имам испробано неколкупати во минатото, но никогаш не успевав да дојдам до рецептот....

СОЧНИ ЧОКОЛАДНИ ШТАНГЛИ: Подобар колач со јаболка од овој не сум...

Многу вкусен, лесен и сочен колач со прекрасен вкус на јаболка и чоколада. Може да се презентира како зимски колач, но добро разладен може...

Колоритна блага гибаница: Старински рецепт со афион, сирење, ореви, јаболка, суво...

Колоритната гибаница ја направив пред два дена, а првпат ја пробав пред неколку години. Се изненадив од богатиот вкус, многу ни се допадна на...

СЕ ТОПИ ВО УСТА: Едноставен колач со гриз и џем за...

Се подготвува за 25 минути многу брзо и лесно, а вкусот ќе ве воодушеви. Никој не се задржал само на едно парче, па и...

КОЛАЧ „ЗА НЕА“: Се изеде за 5 минути и сите го...

„Мој живот-моја песна“ - рецептот за овој колач им го посветувам на сите жени кои во животот се соочуваат со некаков проблем, здравствен или...

КАТЕРИНА КОЛАЧ: Домашен чоколаден десерт со евтини состојки кои сите ги...

Овој колач во тефтерот ми е запишан ми е како „Катерина“, но некаде го среќавам и како „Ден и Ноќ“. Се приготвува едноставно со...

ЧОКОЛАДЕН ЛЕДЕН ВЕТАР: Вкусна торта како ниедна друга

Белите, тенки, суви и крцкави корички од изматени белки и чоколадниот вкусн крем од жолчки млеко и чоколадо, прават совршенство од оваа торта. Во...

ШАХ РОЛАТ: Од малку состојки се добиваат 5 ролати, а можат...

Ова е еден од оние стари и проверени рецепти кои секоја домаќинка го имаше запишано во својот тефтер, а денес е малку подзаборавен. Се...