Дома Тагови Старински колач

Таг: Старински колач

ШАХ РОЛАТ: Од малку состојки се добиваат 5 ролати, а можат...

Ова е еден од оние стари и проверени рецепти кои секоја домаќинка го имаше запишано во својот тефтер, а денес е малку подзаборавен. Се...

КОЛАЧ СО ОРЕВИ ЗА 20 МИНУТИ: Измати, излеј и испечи, состојките...

Ако ви треба некој брз и вкусен колач, верувајте дека овој ќе ви стане омилен. Се приготвува од состојки кои веќе ги имате во...

БОГАТ СТАРИНСКИ КОЛАЧ СО ОРЕВИ: Крцкава, кремаста и со неодолив вкус,...

Оваа торта-колач порано се приготвува за специјални пригоди, зашто е свечена и за нејзино приготвување се користат десет јајца. Порано важено правилото: „колку повеќе...

НАЈДОБРИОТ КОЛАЧ СО ОРЕВИ: Има многу богат вкус и многу е...

Ова е еден од оние старински колачи кои редовно ги приготвуваа нашите мајки и баби, сочен и со богат вкус на ореви. Освен ореви...

Cтрашно добар колач, по два дена повторно го направив и пак...

На некои им е познат како „Бањалучанка“, на други како „Славонски коцки“ или „Морнарски штангли“, „Маргитин колач“, „Кремасти коцки со ореви“ и којзнае уште...

Едноставен, сочен, старински колач со ореви и гриз (мерки со чаша)

Ова е еден од оние едноставните колачи со неодолив вкус, кој често се прави поради лесната подготовка. Во нашето семејство на пример, речиси секоја...

Домаќинките порано љубоморно го чуваа рецептот за овој колач, а денес...

„Лондонски штангли“ се старински колач чиј рецепт се пренесувал од колено на колено, а толку е вкусен што веднаш ќе правите двојна мера. Денес...

СИТНИ КОЛАЧИ СО ОРЕВ: Најлесниот рецепт што постои, а се добиваат...

Ова се старински ровки орев коцкички направени по рецептот на нашите баби. Одлични се за секој ден, но може да ги приготвувате и за...

Омилениот МЕТАР колач: се пече во два плеха и од малку...

Оваа торта порано задолжително се приготвуваше на секој роденден или прослава поради економичноста, но и богатиот вкус. Поради должината го домил името „метар колач“,...

ПОВКУСЕН ОД КЛАСИЧНИОТ: Кох со гриз и какао, вкусен и мирисен,...

Иако голем број од познатите ресторани ширум Балканот неодамна нудат еден деликатес наречен „кох“, искусните „хедонисти“ знаат дека овој десерт е всушност јужноамериканска торта...