Дома Тагови печиво

Таг: печиво

НЕЖЕН ВАНИЛИН ПРСТЕН: маж ми се прејаде и пак побара уште...

Кога ќе заврне дожд и времето ќе се намурти брз разлика дали е лето, есен или зима, мене ме радуваат ваквите денови зошто сите...

Преубави кифли, лесно се прават а изгледаат убаво и декоративно, мора...

Многу е убаво печивото, декоративни се, однадвор крцкави а одвнатре меки и кончесто се двојат. Направете ги, знам дека ќе ви се допаднат. Јас...

ЧОКОЛАДНИ МАФИНИ: Совршенство во неколку едноставни чекори

Потребни состојки: 250 г брашно 120 г шеќер 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 4 лажици какао во прав 1 мала лажичка сода бикарбона 200 г чоколадо за готвење 100 мл...

Меки кифлички: овој рецепт е закон за кифли – меки како...

Потребни состојки за тесто: 1 кг брашно 300-400 мл млеко(за почетници доста е 300мл) 200 мл вода 100 мл јогурт 200 мл масло 1 прашок за печиво 1 коцка квасец 1 лажичка...

Совршено тесто без квасец и млеко, идеално за ужина или појадок

Потребни состојки за тесто: 750 г брашно 500 г кисела павлака 1 ½ лажичка сол 1 лажичка шеќер 200 г путер/маргарин 2 кесички прашок за печиво 3 јајца За ФИЛ: 200 г пилешка...

Подобра пита со сирење не сум јадела!

Ја нарекуваат ТИРОПИТА. Едноставно се приготвува, одличен рецепт за брзо и вкусно јадење. Може да ја приготвите за појадок или вечера, а може да се...

Совршени мекици со јогурт, готови за 10 минути – меки и...

Потребни состојки: 500 мл млеко 1 квасец 1 печиво 4 јајца 1 лажица сол 200 мл јогурт 1 кг 400 г брашно +- Постапка: Ставете го брашното, јајцата, печивото, јогуртот, солта и млекото...

Вкусни и здрави крцкави сусамки

Овие сусамки се многу вкусни. За сите љубители на сусамот, овие колачиња се просто неверојатни – крцкави и ароматични, речиси со сигурност може да...

Најдобриот рецепт: брзи уштипци

Постојат разни рецепти за уштипци, но овие дефинитивно најбрзо се прават, па затоа се одлично решение за ненадејни гости. Потребни состојки: 2 шолји брашно 2 јајца 200 мл...

Штипски рецепт за едни мекички како душа кифли

Фото и рецепт: Valq Миланоска Едни мекички како душа кифли со форма по желба на Прилепчанецот и по рецепт на една сосетка што ја имав...