Дома Тагови печиво

Таг: печиво

Чоколаден колач…ммм

Фото и рецепт: Натич НТ Потребни состојки: 2 јајца 2 белки 4 лажици 100 г путер/маргарин 100 г чоколадо 3 лажици брашно ½ печиво 1 прашок за пудинг од чоколадо 200 мл млеко за...

Најбрзи и највкусни питулици за појадок по рецептот на Марта

Фото: Миланка Радојевиќ По рецептот на Марта Муреска Потребни состојки: 400 г брашно 1 печиво 1 лажичка сол 1 јајце 250 мл јогурт Постапка: Од сите овие состојки се замесува тесто и се...

Полнети кифли како од пекара, можеби и подобри

Рецепт за совршено печиво, однадвор со сусам и крцкаво, а одвнатре неверојатно меко. Состојката која се додава во тестото (оцет) прави кифлите да бидат...

Многу домаќинки не ја знаат оваа финта: како крофните да не...

Ова е најдобриот рецепт за крофни, а најдолу во текстот ќе прочитате неколку трикчиња и совети како секогаш да ви успеваат крофните. Потребни состојки: 1...

Направете џиновски балони од сапуница за да ги израдувате своите најмили....

Оваа жена ќе ви покаже како да направите огромни балони, а на своите деца да им приредите незаборавна забава. Се’ што ви е потребно се...

Родителите мораат да научат да прават вистинска проценка на количината на...

Германските научници од Институтот „Max Planck“ предупредија дека повеќето родители не ја знаат хранливата вредност, ниту, пак, количеството шеќер во храната која им ја...

Пита со вишни и гриз – пробајте па ќе видите, нема...

Потребни состојки: За кора: кори за пита + вишни без семка За филот од гриз (мерка за шолја – оние чашки од јогурт): 2-3 јајца 2 течни јогурти 1...

Со овој ТРИК многу побрзо ќе ви порасне тестото

Прочитајте ги овие едноставни трикови кои ќе го забрзаат растењето на тестото и приготвувањето на печивата. Приготвувањето на печивата не е многу омилен потфат за...