Дома Тагови мак

Таг: мак

Мојата омилена штрудла со мак

Фото и рецепт: Марија Периќ Потребни состојки: 2 белки 250 мл врело млеко 450 г брашно 10 г свеж квасец 2 мали лажички прашок за печиво 1 лажица шеќер ½ лажичка сол 100...

ТОРТА ОД МАК: ова е најпенастиот колач кој сум го пробала...

Чепкајќи по тефтерот на мајка ми со рецепти, го најдов овој, го направив и се воодушевив! Единствена мана е што веднаш се изедува! Потребни состојки: 6...

Шарен солен ролат…Има доста слични рецепти, но овој е најдобриот!

Потребни состојки: 6 јајца 6 лажици брашно 3  лажици вода 3 лажици млеко 1 прашок за печиво 1 лажичка сол за црвена кора додадете 2 полни лажици ајвар за зелена кора додадете 500...

Колач со јогурт и мак кој е неверојатно сочен – само...

Колачот со јогурт во комбинација со мак се приготвува многу брзо и многу едноставно, а за сите домаќинки тоа е многу важно. Иако е...

КИФЛИЧКИ СО МАК – меки и вкусни, се топат во уста!

Потребни состојки за фил од мак: 120 мл млеко 200 г мелен мак 130 г шеќер 2 ванилин шеќер Потребни состојки за тесто од мак: 380 г брашно 160 г путер 1...

ПОСНА ПИТА СО МАК И ЏЕМ –сите го бараат овој рецепт,...

Потребни состојки: 250 мл газирана вода 1 лажица сув квасец 2 лажици шеќер 250 мл масло 600 г брашно За фил од мак: 250 г мелен мак 125 г шеќер во прав 150...

Кремасти МАК КОЦКИ – преубав колач

Потребни состојки за бела кора: 3 белки 3 лажици шеќер 3 лажици брашно 2 лажици масло Потребни состојки за МАК кора: 3 белки 3 лажици шеќер 5 лажици немелен мак 2 лажици брашно За...

Еврејски колач: едноставно, ефектно, вкусно

Фото и рецепт: Ayse Huseyin Потребни состојки за тесто: 600 г брашно 1/2 коцка квасец (20 г) 3 супени лажици шеќер 250 мл млеко 150 г путер 3 жолчки Тестото се замесува...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"