Потребни состојки за фил од мак:

120 мл млеко

200 г мелен мак

130 г шеќер

2 ванилин шеќер

Потребни состојки за тесто од мак:

380 г брашно

160 г путер

1 јајце

60 г шеќер во прав

1 лимон – кора + сок

2-3 лажици млеко

1 лажичка прашок за печиво

1 прстофат сол

И уште:

Шеќер во прав за наросување

Постапката погледнете ја во видеото: