Дома Тагови мак

Таг: мак

ВАКА ПОРАНО СЕ ПРАВЕШЕ ШТРУДЛА: Преполна со фил, а останува свежа...

Штрудлата со мак (мелено семе од афион) за многумина им е омилен десерт, а секоја домаќинка си има некој свој проверен рецепт. Порано се...

НЕПЕЧЕНА ТОРТА СО МАК И КЕКСИ: Брза и многу практична, а...

„Исклучително практична и брза за подготовка, оваа торта со кекс и мак ќе биде вашиот „кец на десетка“ или една од вашите омилени, под...

Турски колач со мерки на чаша – сочен, се топи во...

Ова е традиционален турски колач со мак/афион за кој постојат различни верзии, а оваа е без брашно, за сите љубители на семето од афионот....

ЗА УСПЕХ И БЕРИЌЕТ ВО КУЌАТА: За Бадник направете посен колач...

I РЕЦЕПТ - Посен колач со афион и кокос – лесен и едноставен рецепт, мерки на шолја и лажица. Фотографија и рецепт на Beti...

Многу вкусен и брз колач со мак, а може да биде...

Со овој рецепт на Виолета Танкосиќ Андреевска не можете да погрешите. Ова е еден старински колач кој сите го сакаат. Семето од афион совршено...

МАК КОЛАЧ – Сè се меша за 5 минути, се мери...

Уште еден брз колач за кој не ви е потребна ниту вага, а се микса за само пет минути... Ова е колачот на нашето...

Шест рецепти за најубавата штрудла со мак – шест различни начини,...

I РЕЦЕПТ - Штрудла со мак од готови кори, многу едноставна а превкусна. Фотографија и рецепт на Ивана Динуловиќ. Потребни состојки: 3 јајца, 2...

ТОРТА СО МАК: многу брзо и едноставно се приготвува

Фото и рецепт: Светлана Топиќ Потребни состојки за кора: 8 белки 200 г шеќер 2 ванилин шеќер 250 г мелен мак 1 прашок за печиво 2 лажици брашно Постапка: Се матат белките пенасто,...

Мојата омилена штрудла со мак

Фото и рецепт: Марија Периќ Потребни состојки: 2 белки 250 мл врело млеко 450 г брашно 10 г свеж квасец 2 мали лажички прашок за печиво 1 лажица шеќер ½ лажичка сол 100...

ТОРТА ОД МАК: ова е најпенастиот колач кој сум го пробала...

Чепкајќи по тефтерот на мајка ми со рецепти, го најдов овој, го направив и се воодушевив! Единствена мана е што веднаш се изедува! Потребни состојки: 6...