Дома Тагови крофни

Таг: крофни

Рецепт за крoфнички со калап-апаратче

Фото и рецепт: Живица Табанов Потребни состојки: 2-3 јaјцa 6-8 лaжици шеќер 2 чaши од 200 мл брaшнo 1 чaшa јoгурт 1/2 прашок за печиво пецивo Пo желбa-вaнилa Постапка: Јајцата со шеќерот се...

Крофни, па уште и шупливи со бел прстен – најдобри досега...

Токму вакви ги сакаме крофните! Фото: Љиљана Марјановиќ Потребни состојки: 2 жолчки 60 г маст 60 г шеќер 1 лажичка сол 40-50 г квасец 500 мл млеко 950 г брашно Постапка: Во топло млеко ставете...

Ова се крофни на кои и пекарите ќе ви позавидат! Трик:...

Крофните се меки како душа, вкусни, миризливи. Можете да ги полните со крем или џем, а можете и само да ги наросите со шеќер...

Крофни од рерна, без пржење во длабоко масло: се прават двојно...

Потребни состојки: 1200 г брашно +- 40 г свеж квасец 200 мл топла вода + 1 лажичка шеќер 150 г шеќер 300 мл јогурт (може и млеко) 4 јајца 150 мл...

Медени крофнички, локумадес: одлично изгледаат, превкусни се!

Медените крофнички или локми, се сметаат за дел од грчката кујна, но и од турската... од каде и да потекнуваат, не е важно, превкусни...

ЧАМБЕЛЕ: Италијански крофни со компир

Фото и рецепт: Мирка Кањер Потребни состојки: 500 г компир 2 јајца 200 г шеќер 1 ванилин шеќер 1 лимон – кора 1 прстофат сол 200 мл млеко 50 г свеж квасец 100 г...

Ви го откриваме овој рецепт за крофни, за кој и професионалните...

Вкусни, меки, воздушести... ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 мл млако млеко 1 свеж квасец 1 лажица шеќер 2 јајца 50 мл масло 700 г меко брашно 1 лажица сол Масло за пржење 50 г шеќер во...

Пробајте ги моите крофни, можеби токму тие ќе ви станат омилени

Фото и рецепт: Адриана Дрљо Потребни состојки: 2 јајца 1 жолчка 300 мл млеко 100 мл масло 2 ванилин шеќер 1 голема лажица рум 1 прстофат сол 4 големи лажици шеќер 1 сув квасец 1...

Крофните на Верче се најубави во светот, еве го рецептот!

Потребни состојки: 500 г меко брашно 30 г квасец 300 млако млеко 3 жолчки 1 јајце 1 лажица шеќер 2 ванилин шеќер Рендана кора од лимон и портокал (непрскани) 1 лажица рум 80 мл...

ПРЕВКУСНИ И ЕДНОСТАВНИ: домашни крофни кои секогаш успеваат, по рецептот на...

Ова е рецепт на една традиционална домашна слаткарница, кој не бара многу време, а ќе ги задоволи сите вкусови! Потребни состојки: 750 г брашно 100 мл масло 4...