Дома Тагови крофни

Таг: крофни

Крофни – сите ги сакаат топли и меки како душа

Рецепт и фото – Милена Ѓурѓевиќ – крофни Речиси да нема човек кој не ги сака топлите крофни кои се меки како душа. Потребни состојки: 300 мл...

Крофни меки како душа, најдобриот и најсподелуван рецепт

Крофните излегуваат толку меки и вкусни, подобри од купечките. Сигурно веќе си имате некој рецепт запишан во вашиот тефтер, но еднаш пробајте ги и...

Триаглести крофнички на поинаков начин – меки и пуфкасти како памук,...

Од оваа количина излегуваат 16 триаглести крофнички. Потребни состојки: 240 г просеано брашно 1 лажичка шеќер 1 лажичка сув квасец 1 прстофат сол 1 лажичка ванилин шеќер 1 лажица сода бикарбона 1...

Крофните на баба се најубави: Меки крофнички како памук, со млеко...

Фото и рецепт: Зорица Наумовска Потребни состојки: 150 мл млеко +-, 1 сув квасец, 1 јајце, 30 мл масло, рендана кора од лимон по желба, 2 лажици шеќер и 300-350 г брашно....

Крофничките на Ана меки како душа, со мирис на портокал

Од крофни никогаш доста, а овие прекрасни меки како душа крофнички ни ги претстави нашата драга Ана Божиновска, во групата НМД рецепти. Пријатен ден...

Рецепт за крoфнички со калап-апаратче

Фотографија и рецепт на Живица Табанов Потребни состојки: 2-3 јaјцa, 6-8 лaжици шеќер, 2 чaши од 200 мл брaшнo, 1 чaшa јoгурт, 1/2 прашок за печиво пецивo, пo желбa-вaнилa. Постапка: Јајцата со...

Крофни, па уште и шупливи со бел прстен – најдобри досега...

Токму вакви ги сакаме крофните! Фото: Љиљана Марјановиќ Потребни состојки: 2 жолчки 60 г маст 60 г шеќер 1 лажичка сол 40-50 г квасец 500 мл млеко 950 г брашно Постапка: Во топло млеко ставете...

Ова се крофни на кои и пекарите ќе ви позавидат! Трик:...

Крофните се меки како душа, вкусни, миризливи. Можете да ги полните со крем или џем, а можете и само да ги наросите со шеќер...

Крофни од рерна, без пржење во длабоко масло: се прават двојно...

Потребни состојки: 1200 г брашно +- 40 г свеж квасец 200 мл топла вода + 1 лажичка шеќер 150 г шеќер 300 мл јогурт (може и млеко) 4 јајца 150 мл...

Медени крофнички, локумадес: одлично изгледаат, превкусни се!

Медените крофнички или локми, се сметаат за дел од грчката кујна, но и од турската... од каде и да потекнуваат, не е важно, превкусни...