Дома Тагови ковид-19

Таг: ковид-19

Имунологот Каменов: Луѓето што го прележаа вирусот, го земаа овој витамин,...

Тајната се крие токму во овој витамин, тврди доктор Борислав Каменов. Имунологот Борислав Каменов неодамна за N1 изјави дека витаминот Д е најважниот за заштита...

Еве какви се проценките на епидемиолозите: Ќе живееме со овој вирус,...

Постојат малку причини за да веруваме дека kopона вирусот наскоро ќе исчезне, па дури и кога би имало сигурни вакцини, тврди Ханс Хестербек, професор...

После 71 ден од инфектирањето со ковид, еве што се случува...

Воспаление на срцевиот мускул после прележана инфекција со вирусот КОВИД – 19 Инфекцијата со вирусот Koвид – 19 претставува голем здравствен проблем, бидејќи ги напаѓа...

Ако сте COVID-19 позитивни, не сте сами! ПОВРЗЕТЕ СЕ СО НАШИОТ...

Согласно нашето искуство од досегашниот третман на пациенти позитивни на коронавирусот, увидовме дека постои голема потреба за следење на состојбата на оние пациенти кои...

За прв пат во нашата земја направена ЕКМО интервенција на пациент...

Со цел да се спаси уште еден живот, за прв пат во нашата држава беше применета ЕКМО (Екстракорпоралната мембранска оксигенација) кај критично болен со...

Испливаа детали – Руски научник открива од што е направена вакцината

При изготвувањето на вакцината против корона вирусот научниците се послужиле со информации кои се добиени при развојот на серумот против ебола, а користена е...

Наташа прележала ковид во Шведска: Ние овде не носиме маски, не...

“Не носам маска, ниту се препорачува носењето маска во Шведска. Таму не можете да купите маски во аптека, бидејќи ги нема. Претпоставувавме дека ги...

Сфатив дека ме спремаат за респиратор – Горан раскажува како преживеал...

После 34 дена на респиратор, Горан изгубил 38 кг, но успеал да се врати во живот и да го победи вирусот. Горан Стевановиќ од Ниш...

Научниците се изненадени – Постојат луѓе на кои короната не им...

Научниците секојдневно откриваат нови работи за коронавирусот, а неодамна открија дека некои луѓе имаат таканаречен “скриен имунитет”, односно во себе имаат посебни клетки кои...

Бранко тукушто ја прими вакцината против ковид, а ова е неговата...

Во тестирањето на раната фаза од развој на вакцина против новиот сој на корона вурус која се развива на Универзитетот Оксфорд, меѓу 1077 учесници,...