Дома Тагови колач со шербет

Таг: колач со шербет

Потурен колач со гриз и ореви, штотуку испечен, прелиен со шербет,...

Имате два рецепти, еден од Славица Георге, а вториот од Родна Трпеска. Првиот колач е со ореви, вториот со гриз, и двата се потурени...

ТАТЛИИ – Стар турски рецепт за шербетен колач со ореви

Потребни состојки: 1 кг брашно 250 мл газирана вода 500 мл масло 3 лажици шеќер 1 прашок за печиво За шербет: 500 г шеќер 700 мл вода 1 лимон – сок 1 ванилин шеќер 250...

Сочен колач – НУТМА: се прави за 15 минути, се топи...

Овој колач има различни имиња кај нас, а рецептот го добив од една Босанка, па запишан ми е како Нутма. Постои една приказна што ми...

Ова е македонскиот колач кој цел Балкан го споделува – проверете...

Македонскиот колач е толку добар што додека го печете целата куќа ви мириса прекрасно, а за вкусот нема потреба да се коментира – пробајте...

РАВАНИЈА: за сите љубители на шербетни колачи

Многу вкусна и сочна! Потребни состојки: За тесто: 10 јајца 10 лажици шеќер 10 лажици брашно 10 лажици гриз 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер За шербет: 800 мл вода 800 мл шеќер 1 ванилин...

Сочен и вкусен колач, а рецептот е многу едноставен, се прави...

Сочен и вкусен колач кој се приготвува многу брзо, рецептот и постапката се многу едноставни, а добивате колач за сите вкусови и сите пригоди. Потребни...

ШЕЌЕР ПАРЕ од стариот тефтер

Фото и рецепт: Nada Lauco Потребни состојки: 3 филџани шеќер 1 квасец 3 јајца 2 филџани масло 250 г гриз 500 г брашно +- За шербет: 1500 г шеќер 1300 мл вода 1 лимон –...

БРЗ КОЛАЧ СО ОРЕВИ – мерки на чаша од 200 мл

Многу брз и вкусен колач! Потребни состојки: 4 јајца 1 чаша млеко 1 чаша масло 1 чаша гриз 1 чаша остро брашно Т-400 2 чаши шеќер 2 чаши мелени ореви За сируп: 600 мл...

СОЧЕН КОЛАЧ: Едноставен и брз, одличен за секоја пригода

Сочен и вкусен колач, а рецептот е навистина едноставен, можете да го приготвите брзо и без многу мака, одличен за сите пригоди и за...

Чоколаден парен колач со кокос

Фото и рецепт: Натич НТ Потребни состојки: 4 јајца 8 лажици шеќер 16 лажици млеко 16 лажици масло 16 лажици брашно 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер 100 г кокос 2 лажици какао За...