Дома Тагови јод

Таг: јод

Потопете 5 оревови прегради одвечер, а наутро сварете чај за слабеење...

Не ги фрлајте оревовите прегради кога ги чистите јатките. Чајот приготвен од оревови прегради делува против блокиpaње на коpoнарните аpтерии, срцеви заболувања и висока...

Порано ретко обував сандали зошто се срамев од петите, а потоа...

Никој не сака да има сува и зaдeбелена кожа која се лупи и изгледа гpyбо и неyгодно. Остава впечаток како личноста недоволно да се...

Жолчката од јајце помага во лекувањето на штитната жлезда, еве како

Раните симптоми за дисфункција на штитната жлезда речиси се незабележливи, па дијагнозата во првата фаза е невозможна. Затоа, многу е важно да водите сметка...

ЕДНА КАПКА ЈОД МОЖЕ ДА ЈА СПАСИ БАВЧАТА: Од сиво гниење,...

Јодот е антисептик со широк спектар кој делува против голем број бактерии, габи и други „напа-ѓачи“ кои предизвикуваат инфективни и воспалителни процеси кај луѓето....

Оревовка по најдобар рецепт, одличен ликер за здравје на штитната жлезда,...

Нашите баби и дедовци го обожуваа ликерот од зелени оревчиња. Добро знаеле дека тој е еден од најделотворните лекови. Оревите лекуваат најразлични заболувања, а...

Домашен тест кој го открива количеството на јод во организмот –...

Јодот е еден од т.н. „минерали во трагови” кои се есенцијални или неопходни за правилното функционирање на организмот. Тој е присутен во морската храна....

Ова е минералот кој е секојдневие на Јапонците од почетокот на...

Уште од самиот почеток на пандемијата, Јапонците особено внимаваат на исхраната и внесот на јодот, па веројатно и затоа имаат најмала стапка на см-тн-ост...

Терапија со јод: на овој начин лекува болки во грб, зглобови,...

За јодот се смета дека може да излекува стотици различни болести. Интересот за јодот како лек потекнува уште од 19 век: неговите антисептички својства се...

Кои луѓе во време на вирози е најдобро да консумираат јод

Најдобрите намирници кои ќе помогнат да се зајакне имунитетот кај постарата популација, се морските плодови, сувите сливи, жолчката од јајце, пченката... Кога станува збор за...

ОРЕВОВКА: Рецепт за ликер од ореви кој е добар за штитна...

Оревовката уште е позната и под називите ораховач, оревовача или ликер од ореви. Но, како и да го нарекувате овој пијалак кој се добива...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"