Дома Тагови брза пита

Таг: брза пита

Феноменална гурманска пита од стар леб – брз и едноставен, а...

Фото и рецепт: Милица Михајловиќ Потребни состојки: 1 леб 1 лажичка прашок за печиво 220 мл јогурт 220 мл млеко малку сол 300 г сирење 3 јајца 80 мл масло 150 г шунка 150 г...

Разлеана пита – за 15 минути готов ручек, а сопругот беше...

Евтино и едноставно јадење, а многу вкусно. Потребни состојки: 1 помала тиквица, 500 мл кисело млеко или јогурт (може и млеко), 3 преполни лажици брашно, 3 преполни лажици пченкарно...

Брза пита со сирење за ненајавени гости – мека како душа

Нема потреба од многу месење и развлекување на тестото како што е случај со другите рецепти кога треба да добиете големи и многу тенки...

Лесна и вкусна вечера набрзина

Потребни состојки: 250 г остро брашно 120 г путер/маргарин 2 јајца 1 прстофат сол 1,5 лажичка прашок за печиво За фил: 3 јајца 1 китка млад кромид 150 г сечкана шунка 40 г пармезан 1...

Лења (мрзлива) пита со јаболка (посно)

Фото и рецепт: Верица Николиќ Потребни состојки: 280 г брашно 100 г презла 160 г пченичен гриз 400 г шеќер 1 прашок за печиво 100 г лешник (ореви или бадеми) ½ кесичка...

ЕКСПРЕС ПИТА: за експрес брз ручек

Многу вкусна пита, лесна за правење и брза. Потребни состојки: 3 јајца 10 лажици брашно 1 прашок за печиво 200 мл јогурт 1 лажичка сол + 200 грама од нешто по...

Мека погача…за приготвување одвојте само 10 минути а вкусот е феноменален!

Многу едноставно се приготвува, а многу е вкусна. Одлична е за вечера со шолја јогурт или кисело млеко. Потребни состојки: 3 јајца 200 мл кисело млеко 1 прашок...

Брза пита со тиквички – одлична за вечера

Потребни состојки: 3 јајца 100 мл масло 500 г рендани и исцедени тиквички 1 главица кромид 1 лажица сечкан магдонос 100 г фета или друго немасно сирење 300 г брашно 1 прашок...

Ручек или вечера – за половина час на маса!

Потребни состојки: 16 кори за пита За премачкување на корите: 4 јајца 1 чаша јогурт 1 чаша масло 1 лажичка сол 1 прашок за печиво За филување: 1 ½ чаша павлака 4 лажици ајвар По...

Брза и многу евтина: Превкусна пита од бајат леб

Уште една брза и многу евтина пита која се приготвува со стар леб и тоа, колку лебот е посув - толку е подобар. Потребни состојки: 500...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"