Дома Тагови бисквити

Таг: бисквити

РУМ КАСАТО – колач кој често го правам зошто е предобар!

Рум и чоколадо, би рекла чист оригина, мнооогу вкусни... Потребни состојки: 300 г компир 300 г мелени бисквити 200 г чоколадо 140 г маргарин 200 г шеќер во прав 1 лажица...

ПОСНО: Брза БАЈАДЕРА од кокос и бисквити

Брзи и едноставни! Бадемово млеко се става за вкус зошто колачот е посен, а може да го купите во поголемите маркети или да си го...

Непечен ролат од бисквити и кокос – готов додека да трепнеш!

Оригиналниот ролат се приготвува од плазма кекси, но може да се употребат и други бисквити како што се petit beurre, но вистинскиот вкус се...

15 минутен колач со банани и бисквити – лесно, брзо, превкусно!

Потребни состојки: 300 г бисквити 3 пудинзи од ванила 9 лажици шеќер 1 литар млеко 200 г путер 4 лажици кисела павлака 4-5 банани 200 мл слатка павлака за шлаг Постапка: Прашокот од пудинзите...

Брзи и евтини сникерс бомбици – уживанција со секој залак

Направете вкусни сникерс бомбици кои се топат во уста. Потребни состојки: 300 г шеќер 100 мл вода 125 г путер/маргарин 200 г бисквити мелени 200 г мелени кикирики ГЛАЗУРА: 100 г чоколадо 20...

Медени топчиња со чај од шипки: брзи а толку вкусни

Потребни состојки за топчињата: 200 г мелени бисквити 100 г мелени наполитанки 250 мл врел чај од шипки 20 г путер 1 лажица мед Потребни состојки за глазурата: 200 г црно...

Чоколаден ролат – прекрасно!

Едноставен и одличен рецепт! Потребни состојки:  50 г шеќер во прав 100 г маргарин/путер (на собна температура) 1 кора обланда (не цело пакување) 20 г темно чоколадо со мин.70%...

Вкусни шарени бомбици – брзо, едноставно, без валкање на садови

Фото и рецепт: Анета Ане Потребни состојки: 400 г мелени бисквити 300 мл млеко 100 г сусам 100 г кокос 1 растопено на пареа чоколадо црно 2 лажици рум 200 г шеќер 1...

Мрзлива жена: сладолед торта за 15 минути

Преубава торта која ако ја чувате во фрижидер може да биде кремаста, а ако ја ставите во замрзнувач – ќе добиете сладолед торта! Потребни состојки: 500...

Бисквит торта со чоколаден мус: готов за десет минути

Бисквит торта со чоколаден мус. Одличен десерт кој се приготвува за само 10 минути. Потребни состојки: 250 г бисквити 120 г путер 250 г чоколадо 400 мл слатка павлака 3...