Дома Тагови бисквити

Таг: бисквити

Обична бисквит торта за 10 минути – омилената на мојот сопруг,...

Потребни состојки: 500 г бисквити со путер 3 шолји сварено силно црно кафе 500 мл млеко 4 супени лажици брашно 2 ванилин шеќер 4 жолчки 250 г шеќер во прав 250 г...

Ова е единствениот рецепт за МОНТЕ КОЛАЧ кој некогаш ќе ви...

ВКУПНО Потребни состојки: 1 литар млеко 12 лажици густин 8 лажици шеќер 200 г путер/маргарин 500 мл слатка павлака 300 г чоколадо за готвење Бисквити за основа Постапка: За бел крем:   200 мл...

Сникерс штангли со ореви – превкусни, а се прават за 15...

Потребни состојки: 350 г бисквити 200 г орев 100 г карамел бонбони 125 г путер/маргарин 150 г чоколадо 100-200 г шеќер 200 мл вода или млеко Постапка: Во вода или млеко додадете шеќер...

Македонска кралица торта со лешници и Милка чоколадо!

Ако ви е голема, преполовете ги состојките. Оваа количина ја правам за роденден. Потребни состојки: 20 белки 20 лажици шеќер 8 лажици брашно 8 лажици мелени лешници За фил: 20 жолчки 20...

Кремаст колач со бисквити и овошје кој се приготвува за 15...

Потребни состојки: 8 белки 400 г шеќер 1 лажица оцет За фил: 8 жолчки 200 г шеќер во прав 300 г мелени бисквити 250 г путер/маргарин 100 мл млеко 800 г - 1000 г...

Јафа топчиња без печење и без трошка масти – брзи, лесни...

Потребни состојки: 300 г бисквити со вкус на какао 150 мл сок од портокал 1 ванилин шеќер 2 големи лажици џем од портокал или кајсија 1 ребро чоколадо за...

Обланди со крем банани – најубавиот рецепт досега напишан за обланди!

Потребни состојки: 2 листа обланди 8 крем бананчиња За фил: 500 г шеќер 200 мл вода 250 г маргарин 100 г чоколадо 250 г мелени бисквити 250 г мелени ореви Постапка: 1.Во шерпа ставете вода...

Рајски десерт – ФАНТАСТИЧНА ТОРТА која не се пече, а потребни...

Торта која многу брзо се приготвува и што е уште подобро – не се пече и потребни се само 4 основни состојки. Потребни состојки: 500 г...

Јафа топчиња без млеко и путер – готови се додека трепнеш...

Потребни состојки: 300 г бисквити со вкус на какао 150 мл сок од портокал 1 ванилин шеќер 2 големи лажици џем од кајсија 1 ред чоколадо за готвење (50...

Чоколадни коцки со ореви се приготвуваат за 5 минути

Потребни состојки: 250 г шеќер 18 лажици вода 210 г путер/маргарин 150 г мелени ореви 100 г крупно сечкани ореви 250 г мелени бисквити 100 г чоколадо Постапка: Ставете ја водата со шеќерот...