Дома Тагови без квасец

Таг: без квасец

Воздушни перничиња за појадок, веднаш се готови без киснење

Фото и рецепт: Аида Ван ден Вен-Хаџиќ Некои ги нарекуваат мекици или теганици иако овие не се тегнат, приганици, уштипци, пексимети...секој различно ги нарекува. Но...

Турска пита, феноменален рецепт сличен на мантии, но многу поедноставна постапка

Питата е крцкава и многу вкусна. Потребни состојки: 1 кг брашно + за додавање 600 мл вода 1 рамна лажица сол 2 јајца масло за премачкување (може маст, маргарин, путер) за...

Брзи јогурт уштипци, се прават брзо за 10 мин, без чекање,...

Фото и рецепт: Јадранка Јурчевиќ Овие уштипци се приготвуваат многу брзо, не ги чекате да нараснат, нема квасец. Од оваа мерка излегуваат баш доста. Евтини...

Рецепт за лепчиња кои се готови буквално за 15 минути –...

Мене ме воодушевија! Потребни состојки: 200 мл јогурт 200 г брашно 50 г пченкарно брашно 2 рамни лажички сол ½ лажичка сода бикарбона Постапка: Сите состојки измешајте ги прво со лажица, а...

Питава само што ја гледам – лиги ми течат! Баница со...

Потребни состојки: 500 г брашно 1 лажичка сол 4 лажици масло 260 мл млака вода За фил: 400 г свежо сирење 150 г јогурт 3 јајца Сол по вкус Постапка: Во брашното додадете сол и...

Совршено тесто без квасец и млеко, идеално за ужина или појадок

Потребни состојки за тесто: 750 г брашно 500 г кисела павлака 1 ½ лажичка сол 1 лажичка шеќер 200 г путер/маргарин 2 кесички прашок за печиво 3 јајца За ФИЛ: 200 г пилешка...

Зелник со праз и баница со месо – нешто што нема...

Фото и рецепт: Тања Стаменковска ЗЕЛНИК СО ПРАЗ / ТЕГНЕТА БАНИЦА СО МЕСО Брашно по потреба, малку сол и малку квасец, се замесува со вода. Постапката...

Најдобриот рецепт: брзи уштипци

Постојат разни рецепти за уштипци, но овие дефинитивно најбрзо се прават, па затоа се одлично решение за ненадејни гости. Потребни состојки: 2 шолји брашно 2 јајца 200 мл...

Има ли поубаво од домашен МАЗНИК?

Фото и рецепт: Гордана Пецаковска Потребни состојки: 2 кг брашно Млака вода по потреба 3 мали лажички сол 1 мало лажиче шеќер 8 лажици масло На врв од ножот квасец Постапка: Се замесува...

Најубавиот битолски зелник без квасец

Фото и рецепт: Славица Георге Потребни состојки: 500 г брашно 260 мл млака вода 2 лажици масло 1/2 лажица киселина 1 лажица сол 1 прстофат шеќер 125 г путер Фил: Спанаќ 1 лажичка сол 125 г...