Фото и рецепт: Аида Ван ден Вен-Хаџиќ

Некои ги нарекуваат мекици или теганици иако овие не се тегнат, приганици, уштипци, пексимети…секој различно ги нарекува. Но името не е толку важно. Она што е важно е дека многу брзо се приготвуваат и имаат одличен вкус. Ова е доза за најмалата мера, а вие ако сакате удвојте ги количините.

Потребни состојки:

1 јајце
100 мл јогурт
50 мл вода
малку сол по вкус
малку помалку од половина прашок за печиво
200-250 г брашно

Постапка:

Се мати јајцето со вињушка, му се додава јогурт, па вода, се посолува по вкус.

Во брашното се додава малку прашок за печиво, па постепено се додава во течните состојки и се меша прво со лажица, а потоа и со рака.

Перничиња (Фото и рецепт: Аида Ван ден Вен-Хаџиќ)

Добиеното тесто се развлекува со оклагија во правоаголна кора од која потоа со остар нож се сечат правоаголници.

Перничиња (Фото и рецепт: Аида Ван ден Вен-Хаџиќ)

Се пржат во загреано масло на умерена температура од двете страни додека убаво да заруменат. Се послужуваат топли или ладни, во солена или слатка варијанта.

Перничиња (Фото и рецепт: Аида Ван ден Вен-Хаџиќ)

Перничиња (Фото и рецепт: Аида Ван ден Вен-Хаџиќ)