Дома Тагови белки

Таг: белки

НАЈУБАВИОТ СНЕГ ОД БЕЛКИ: Една состојка му дава цврстина и уште...

Направете го најубавиот снег од белки кој ќе биде идеален за приготвување на разни слатки и украсување на тортите, а путерот ќе му даде...

ЛЕДЕН БАНАНА КОЛАЧ: Лесен и освежителен колач со полн вкус на...

Ако ви се јаде некој лесен и освежителен колач од кој нема да се онесвестите од премногу благ и масен крем, тогаш ова е...

Ова дефинитивно е највкусната варијанта на тема Манчмелоу

Потребни состојки за кора: 5 жолчки 240 г шеќер 3 лажици какао 150 мл масло 200 г брашно 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер 250 мл млеко За крем: 6 белки 10 лажици шеќер 1...

Торта со вкус на бајадера

Највкусната торта! Потребни состојки за кора: 6 јајца, 6 лажици шеќер, 6 лажици мелени ореви, 5 лажици брашно, ½ прашок за печиво и 300 мл фанта. Потребни состојки за 1.фил: 300 г мелена...

Целувки со кокос кои се топат во уста

Потребни намирници за околу 20 парчиња: 6 белки Малку сол 3 лажици мед или стевија 600 мл кокосово брашно (или рендан кокос) Кокосово масло за тепсијата Постапка: 1.Вклучете ја рерната на...

Фантастичен колач со бисквит од белки и крем зготвен од жолчки

Потребни состојки за бисквит: 400 г белки (околу 10 мали јајца) Прстофат сол 250 г шеќер 120 г растопен путер/маргарин 100 мл млеко 350 г брашно 1 прашок за печиво 1 лажица...

Чудесна љубовна приказна за Васа, по која го добила името популарната...

-Најпосле знаеме како и зошто оваа торта го добила своето име! Судејќи според многу народни верувања, Васина торта настанала на почетокот на 20.век во Парачин,...

Тест од 60 секунди кој покажува дали сте здрави

Потребно е малку време за да утврдите какво ви е здравјето. Со помош на овие шест кратки тестови можете да ги забележите пораките кои...

Реформиран Реформ-колач – нова верзија – рецепт

Реформ-колачот но овојпат во изменето издание, па поради тоа и овој назив. Секој рецепт треба да се прилагоди според домаќинката и нејзините вкусови и...