Дома Тагови баклава

Таг: баклава

Колач со вкус на баклава, толку едноставен а се топи во...

Едноставна и брза подготовка, феноменален вкус! Потребни состојки: 10 јајца 300 г ореви - 10 лажици одат во кората, остатокот за наросување одозгора 1/2 прашок за печиво 2 супени...

Баклава со бисквити: ова мора да го пробате зошто стварно е...

Потребни состојки: 500 г кори 300 г мелени бисквити (плазма) 3 јајца 5 лажици шеќер 5 лажици масло Масло за прскање на корите Шербет: 1 литар вода 800 г шеќер 1 лимон Постапка: Прво сварете го...

Ружички од баклава – старинска пита која ќе ве освои со...

Потребни состојки: 10 листови тенка кора за баклава 150 г путер 70 мл масло 200 г мелени ореви 100 г сечкани ореви 150 г мелени бисквити +- За шербет: 500 г шеќер 500...

Грчка баклава без кори: превкусен, сочен колач

Нема да ве остави рамнодушни! Потребни состојки: 3 јајца 150 г шеќер 12 лажици млеко 12 лажици масло 12 лажици пченичен гриз 12 лажици брашно 1 прашок за печиво 200 г мелени ореви За...

БАКЛАВА РОЛНИЧКИ

Потребни состојки: 6 тенки кори 300-400 г мелени ореви 4 лажици шеќер 4 лажици гриз 2 ванилин шеќер 1-2 исцедени лимони –сок За прелив: 600 мл вода 500 г шеќер Постапката погледнете ја во...

Сукана баклава: детално објаснет рецепт

Фото и рецепт: Дијана Талевска За тесто: -1 јајце, 6 жолчки,1 шолја млако млеко, 1 шолја масло, 2 супени лажици лимонов сок, 1 прашок за печиво,...

Чоколадна баклава – превкусно!

Потребни состојки: 500 г кори 250 г мелени ореви 250 г чоколадо за готвење 700 г шеќер 250 г магарин/путер Постапка: Истопете го чоколадото на пареа, додадете ги мелените ореви. На...

Сучена баклава – кој пробал – не може да остане рамнодушен

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 1 кг брашно 5 јајца (2 цели + 3 жолчки) 150 мл млеко 150 мл масло Се домесува со кисела вода. Се меси...

Пробајте ја чоколадната баклава на Давор Панчевски

Кој не би посакал вкусна чоколадна баклава полна со лешници, со мирис на ванила и нота на цитрусно овошје? Лесна е за подготовка и со...

Ружички со ореви – Бајрамска баклава

Потребни состојки: 500 г ореви 500 г кори за баклава 400 г шеќер 250 г путер За шербет: 600 г шеќер 600 мл вода 1...