Дома Тагови баклава

Таг: баклава

Посни баклавички со готови кори, суво грозје и чоколадо

Потребни состојки: 500 г готови кори 200 г мелени ореви 200 г суво грозје 200 г чоколадо за готвење 250 г маргарин за шербет: 1 литар вода 1 кг шеќер ½ лимонова кора...

БАКЛАВА СО КОКОС

Фото и рецепт: Недељка Симиќ-Чечавац Потребни состојки: 500 г тенки кори за баклава За фил: 3 јајца 200 г шеќер 200 мл масло 270 мл јогурт 200 г кокос 1 прашок за печиво За...

Мојата славска баклава, сочна, вкусна, сјајна, најдобра (посна)

Фото и рецепт: Тања Докузова Потребни состојки: 500 г готови кори за баклава 400 г толчени ореви 1 рака шеќер 1 рака гриз 1 ванилин шеќер 1 лимон – рендана кора 1/3...

Најдобриот рецепт за баклава, за сите времиња!

Потребни состојки: 1 кг готови кори за баклава 500 г мелени ореви 500 г сечкани ореви 1 кг шеќер 250 г путер (некои прават со 500 г путер, ова...

Супер сочен колач-баклава од грчката кујна

Потребни состојки: 600 г кори за пита За фил: 5 јајца 250 г шеќер 1 шолја масло 1 шолја кисело млеко 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер 350 г мелени ореви За шербет: 4...

Вкусен колач со вкус на баклава, толку едноставен а се топи...

Потребни состојки: 10 јајца 300 г ореви - 10 лажици одат во кората, остатокот за наросување одозгора 1/2 прашок за печиво 2 супени лажици презла 10 лажици шеќер За шербет: 2...

Баклава со бисквити: ова мора да го пробате зошто стварно е...

Потребни состојки: 500 г кори 300 г мелени бисквити (плазма) 3 јајца 5 лажици шеќер 5 лажици масло Масло за прскање на корите Шербет: 1 литар вода 800 г шеќер 1 лимон Постапка: Прво сварете го...

Ружички од баклава – старинска пита која ќе ве освои со...

Потребни состојки: 10 листови тенка кора за баклава 150 г путер 70 мл масло 200 г мелени ореви 100 г сечкани ореви 150 г мелени бисквити +- За шербет: 500 г шеќер 500...

Грчка баклава без кори: превкусен, сочен колач

Нема да ве остави рамнодушни! Потребни состојки: 3 јајца 150 г шеќер 12 лажици млеко 12 лажици масло 12 лажици пченичен гриз 12 лажици брашно 1 прашок за печиво 200 г мелени ореви За...

БАКЛАВА РОЛНИЧКИ

Потребни состојки: 6 тенки кори 300-400 г мелени ореви 4 лажици шеќер 4 лажици гриз 2 ванилин шеќер 1-2 исцедени лимони –сок За прелив: 600 мл вода 500 г шеќер Постапката погледнете ја во...