Дома Тагови баклава

Таг: баклава

МАКЕДОНСКА БАКЛАВА: Најдобриот рецепт

Пребарувајќи низ разните рецепти кои денес можат да се најдат на социјалните мрежи, наидов и на овој под наслов „Македонска баклава“. Ги прочитав состојките...

Сите ќе ви бараат рецепт: БАКЛАВА каква не сте пробале досега,...

Легендата вели дека баклавата е најдобро да се послужи следниот ден, но тоа многу ретко се случува, затоа што таа е толку примамлива, што...

СО ВКУС НА БАКЛАВА: Рецепт за брз и сочен колач со...

Колачот наречен „лажна баклава“ е еден од омилените, затоа што освен што се приготвува многу лесно и брзо, има вкус на баклава, многу е...

ПОСНА ПИТА БАКЛАВА: Неодоливо сочна, вкусна и мирисна, секоја бара уште...

Ова е еден од оние колачи кои ве освојува со првиот залак. Кога ќе го гризнете тој е толку многу сочен, вкусен и мирисен,...

СУВА ПИТА СО ОРЕВИ: Се прави исто како баклавата, но трикот...

Баклавата и традиционалната „сува пита“ со ореви се приготвуваат на ист начин, а разликата се состои само во сирупот. Имено, баклавата е натопена во...

ДОМАЌИНСКА БАКЛАВА: Вака ја правеа нашите баби, поубава не сум јадела

Подобра од оваа баклава не сме пробале, толку многу е убава, мека и сочна, можам да кажам дека навистина е совршена. Рецептот повеќе не...

БОЖИЌНА ПИТА СО ОРЕВИ И СУВО ГРОЗЈЕ: Се прави со готови...

„Ние во Војводина божиќната пита ја правиме на поинаков начин, повеќе наликува на баклава, односно слатка пита со ореви, мед и суво грозје, со...

БАКЛАВА РОЛНИЧКИ СО ГРИЗ И ОРЕВИ: Малку полесна верзија, како колач...

Се знае дека оригиналната баклава е само со ореви, но испробајте ја и оваа верзија во која корите се премачкуваат со една интересна смеса...

Турските домаќинки вака ја заливаат баклавата, не користат шеќерен сируп, а...

Оваа баклава ќе ве воодушеви со својот вкус. Искусните домаќинки користат една состојка и во тоа се крие целата такна на оваа вкусна баклава....

„Пробав и не згрешив“: Баклавата со ореви и плазма е највкусната...

Сите знаеме дека оригиналната баклава се приготвува само со ореви, но има и други видови на баклави кои едноставно мора да ги пробате, зошто...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"